Pärnumaa kinnisvara on aastaga kallinenud kuni kolmandiku võrra

Ülle Tamm 05. jaanuar 2004, 00:00

Kui 2002. aastal võis Pärnus Mai rajoonis osta kahetoalise korteri 250 000 krooniga, siis aasta hiljem maksab analoogne eluase juba 350 000 krooni.

Pärnumaa kinnisvaraturu kasvanud aktiivsuses ning hoogsalt kerkinud hindade põhjuseks on ühelt poolt elanike suurenenud sissetulekud ning teisalt hõlpsamini ja odavamalt kättesaadav laenuraha. Kui mõned aastad tagasi oli pangalaenuga eluaseme soetajate osakaal alla poole, siis praegu tehakse ilma võõrfinantseeringuta väike osa tehingutest.

Kui vaadata Pärnu maakonna kinnisvaraturu arengut tervikuna, siis kõige aktiivsem on turg maakonna südames Pärnus ja seda ümbritsevates valdades. Samuti areneb turg mööda rannaäärt ning suuremate magistraalide läheduses.

Pärnu linna tõmbenumbrid ? kaunis liivarand ja meri, omanäoline puitarhitektuur ja külluslik rohelus ? meelitavad siia kinnisvara soetama üle kogu Eesti ja ka väljastpoolt (välismaalt). Põhiliselt tulevad välisinvestorid Põhjamaadest, enamasti Soomest, Rootsist, kuid tullakse ka kaugemalt ? Saksamaalt, USAst, Kanadast (s.h ka väliseestlased). Võrreldes suvega on aga hetkel huviliste hulk tunduvalt väiksemaks jäänud. Välismaalane tuleb ikka kevadel-suvel. Esmalt tullakse siia puhkama ning siis uuritakse ka kohapeal kinnisvara soetamise võimalusi.

Pärnu kinnisvaraturule on omane sesoonne kõikumine. Kevadel tuleb turule lisaks kohalikule ostjale palju kliente väljastpoolt. Eriti nõutuks muutuvad kevade saabudes maamajad ja suvilad, ka krunti suvekodu rajamiseks eelistatakse valida sel ajal. Kõige suuremaid hinnakõikumisi teevad Pärnu linna üürikorterid ja -majad. Nende hinnaerinevused on olenevalt aastaajast 2?3kordsed. Kevadel-suvel tuleb kahetoalise möbleeritud korteri eest välja käia 4000?7000 krooni, augusti lõpust hinnad langevad ja sama korteri võib saada 1500?2000 krooniga.

Praegu on Pärnus müügihitiks linnast kuni 30 km kaugusel asuv maja hinnaga kuni 500 000 krooni, kuni 10 km raadiuses ollakse valmis maksma 600 000 krooni. Sobilikke pakkumisi tuleb turult üsna vähe ning head asjad lähevad ruttu kaubaks. Eelistatud on valla keskused, kus olemas kõik vajalikud infrastruktuurid ? ühistransport, kauplus, lasteaed, kool.

Kehvas seisukorras talude ja majade hinnad jäävad vahemikku 100 000?250 000 krooni, heas seisukorras objektide hinnad on 250 000?350 000 krooni. Hoopis teised on hinnad siis, kui tegemist mereäärse või -lähedase objektiga, sel juhul võib hinna vähemalt kahega läbi korrutada. Tegelikkuses on ilusat rannaäärt vähe ning n-ö paremad palad juba välja nopitud. Riia-poolsel suunal maksab mereäärne maa 30-50 kr/m², Haapsalu poole 5?15 kr/m². Toodud vahemikest võivad hinnad oluliselt erineda, kõik oleneb maatüki asukohast, suurusest ja kommunikatsioonide võimalikkusest.

Tänu soodsale majandusolukorrale ja kinnisvarabuumile on 2004. aastal Pärnu linna kinnisvaraturule oodata ligi 200 uut korterit. Tänavu oli vastav number 130 ühiku kandis. Kindlust ja hoogu uute pindade arendamiseks on andnud varasemate arendusprojektide hea müügiedu ning vana elamufondi kiire hinnakasv. Praegu maksab vana renoveeritud eluase 11 500 kr/m².

 • Maarja Uibomets, Arco Vara Pärnu büroo maakler

Sellel aastal on Pärnu kinnisvaraturul võrreldes paari eelneva aastaga olnud talveperiood märgatavalt aktiivsem. Tavaliselt kevadel ning sügise alul hoogustuv huvi kinnisvara soetamise vastu on sel aastal ka talvekuudel olnud üsna aktiivne ning märgata on huvi jätkuvat kasvu.

Peamiselt mõjutab talvekuude kinnisvaraturgu siiski valmistumine peatselt saabuvaks suveks: broneeritakse kortereid valmivates uutes korterelamutes, samuti ostetakse vanemaid elamispindu, et need siis vastavalt suveks korda seada. Seevastu üüriturg on võrreldes suvega praktiliselt olematu ning huvi kasvu on märgata alles kevade saabumisel.

2004. aasta suveks valmib Pärnus pea 200 uut korterit, mis annab märku kasvavast nõudlusest uute korterelamute vastu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. December 2011, 19:34
  Otsi:

  Ava täpsem otsing