Kaubavahetuse puudujääk kahanes novembris oluliselt

ÄP Online 09. jaanuar 2004, 00:00

Kaubavahetuse puudujääk langes 2003. aasta kuude lõikes madalaimale tasemele (-1,8 mld kroonini). Eksport suurenes eelmise aasta novembriga võrreldes 10,6% ja import vaid 5,7%.

Rahandusministeeriumi hinnangul kaubandusbilansi defitsiidi märgatavat alanemist siiski lähikuudel ette näha ei ole, sest Eesti kaubanduspartnerite majandus taastub väga aeglaselt ning dollari rekordmadal kurss euro suhtes soosib importi ja pärsib eksporti.

Ekspordi tugeva kasvu toetajaks oli endiselt omatoodete eksport, mis kasvas aastaga 11,4%. Samal ajal muutus ka allhankeekspordi aastane kasv mitme kuu järel taas positiivseks (6,0%). Impordi kasvu pidurdumise taga oli nii sisenõudluse vähenemine kui ka töötluskaupade sisseveo langus.

Omatoodete ekspordi jätkuvalt tugevale kasvule aastases võrdluses andsid suurema panuse masinad ja seadmed (kasv 53%), keemiatooted (40%) ning mõõte- ja meditsiiniaparatuur (43%). Allhankeekspordi kasvu toetasid keemia- ja metalltooted. Nende toodete ekspordi suurenemist oli ka oodata, sest oktoobrikuus toodi mainitud kaubagruppide tooteid oluliselt rohkem töötluseks sisse.

Import siseringlusse kahanes oktoobriga võrreldes nii kapitali- kui ka tarbekaupade osas, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium. Aastases võrdluses kapitalikaupade sissevedu siiski endiselt suurenes, samas oli kasvutempo eelmise kuu näitajast poole madalam. Rohkem mõjutas seda transpordivahendite impordi kasvutempo tunduv aeglustumine. Tarbekaupade sisseveo aastane kasv jäi eelmise kuu madalale tasemele.

Aasta viimasele kuule on iseloomulik mõningane väliskaubandusmahtude vähenemine, mis on osaliselt tingitud pikematest jõulupuhkustest välisriikides.

Ettevõtted vaatasid eelmise aasta lõpus tulevikku Eesti Konjunktuuriinstituudi andmetel üsna pessimistlikult, kindlustunde indikaator oli viimati miinuses kaks aastat tagasi. Ettevõtjad ootasid uuringu kohaselt eksporditellimuste arvu ning sellega seoses ka toodangu mahu vähenemist järgmise kolme kuu jooksul.

Ka Euroopa Liidu tootjate optimism on vähenenud seoses välisnõudluse aeglase taastumisega. Sellest hoolimata peaks lähikuude jooksul ekspordi ja impordi kasv senise tempoga jätkuma, seda kinnitab tööstustoodangu tugeva kasvu jätkumine, teatas rahandusministeerium.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing