Eda-Liis Kann • 27. jaanuar 2004 • 3 min
Jaga lugu:

90ndate eredaim täht Enelin Meiusi kustus

Enelin Meiusi fenomen sai alguse moeüritustega kaheksakümnendate lõpus. 90ndate alguses oli Meiusist saanud Eesti moemaailma A ja O. Tema tegi ka esimese ?uutmoodi? moesaate ? näitas, kuidas ta lendab oma kudumitega Pariisi vallutama ja kostitab pärast moepealinna vallutamist koduseid ?ampanjaga.

90ndate alguse moeeufooria, mil hakati plahvatuslikult korraldama kõikvõimalikke moeüritusi, nakatas ka tol ajal algajaid, kuid tänaseks väga lugupeetud ärimehi Andres Saamet, Sulo Muldiat, Peeter Luike ja Hannes Tamjärve, kes asutasid modelliagentuuri Andrey Models.

Nende partneriks saab loomulikult Enelin Meiusi. Enelin aga ei pidanud modellidele antud lubadusi ning nad heitsid daami üle parda, enne kui Enelin nende endiga sama jõudnuks teha.

Sixtina moekooli direktriss Tiina Jantson tunnistab, et kuigi Meiusi rahaline pool oli veidi haiglane, suurushullustus oli üle mõistuse, pole selliseid Tallinna moepäevi, nagu Meiusi siin korraldas, keegi suutnud järele teha.

Enelin Meiusi rakendas igal sammul avalikkust oma teenistusse, saades aru, et esialgu ei näita äri edukust kasuminumbrid, vaid heategevus ja sponsorlus. Enelin Meiusi lubab toetada vähihaigeid lapsi 3 miljoni krooniga, mille järel nimetab sotsiaalministeerium Meiusi aasta suursponsoriks.

Enelin Meiusi tõusis komeedina äritaevasse. Meiusi plaanis alustada koos 1993. aasta edukaima ärimehe Vladimir Galkiniga Dvigateli territooriumil Tallinnas Suur-Sõjamäel rõivaste tootmist. Selleks oli loodud firma Enelin-Mood ning Meiusi laenas tootmise käivitamiseks Sotsiaalpangast 7 miljonit krooni.

Juba kuu aja pärast laenab Meiusi täiendavalt 1 miljon krooni ? 351 000 krooni läheb moeetenduse korraldamiseks Prantsusmaal, 400 000 krooni rõivatootmiseks valmiva ehitise võlgade tasumiseks ja 23 000 krooni peaproovi organiseerimiseks Pärnus.

1992. aastal osaleb Enelin koos ETVga Raimond Valgre eluteest vändatud mängufilmi ?Need vanad armastuskirjad? tootmises. Selleks puhuks laenab Meiusi pangast 200 000 krooni. Hiljem puhkeb esimene skandaal piletitulu jagamise pärast.

Rõivatootmise idee koostöös Dvigateliga purunes 1993. aasta kevadel ning ASi Enelin-Mood juhatus otsustab kogu firma vara maha müüa. Nii halvas seisus hoone ostjat aga ei leidunud.

1993. aastal ostab Meiusi kaks riiulifirmat, Altiro ja Lagonase, võttes mõlemale firmale laenukohustuse vastavalt 2,5 ja 2,2 miljonit krooni. Mõlema firma nimel kavatseti osta tselluliidiravi- ja ilusalongiseadmeid Prantsusmaalt. Meiusi sõlmis Prantsusmaa firmaga LPG Systems lepingu, mis andis Eesti Moedisainile ainuõiguse müüa kõigis endistes NSV Liidu vabariikides nende aspireeritud massaažiaparaate. Aparaatide ostmiseks võtab Meiusi veel täiendavalt seitse miljonit krooni laenu.

Mõne aja pärast aga selgub, et Meiusi LPG Systemsi ainuesindusõigus osutub blufiks. Tegelik ainuesindaja Põhjamaades ja SRÜ riikides on firma Telltek, mis tegutseb Helsingis.

Aasta lõpus tuleb päevavalgele teinegi suur bluff. Selgub, et aasta tagasi aasta sponsori tiitli saanud Enelin Meiusi polegi lapsi toetanud. Selgub, et Meiusi pole kunagi olnud Lastehaigla suursponsor ega pole aidanud leukeemiahaigeid lapsi, nagu ta ise väitis.

Samas aga lõi Meiusi leukeemiahaigete laste toetusfondi, kus väidetavalt pidi olema paar miljonit krooni, kuid selle raha saatus on teadmata.

1994. aasta lõpuks võlgnevad Enelin Meiusi firmad Eesti Moedisain, Enelin, Altrio ja Lagonas Eesti Sotsiaalpangale kokku ligi 12 miljonit krooni.

1995. aastal lahkus Enelin Meiusi Eestist, jättes maha ligi 15 miljonit krooni võlgu. Meiusi on tänaseni teadmata kadunud.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt