Seinte tapetseerimine on puhas ja lihtne töö

Meelike Naris 28. jaanuar 2004, 00:00

Sobiva tapeedikoguse saab välja arvutada juba kodus. ?Et tapeedirullid on tavaliselt pool meetrit laiad ja pisut üle kümne meetri pikad ning kui arvestada ruumide standardkõrguseks 2,5 meetrit, tähendab, et ühest rullist piisab kahe meetri pikkuse seinalõigu katmiseks,? ütleb Vilmer Ehitus OÜ maaler Sirje Vaher. ?Tapeedi koguse leidmisel ei võeta aga aluseks seina üldpinda, vaid arvutatakse välja vajaminev paanide hulk,? ütleb Vaher. ?Ka kogenud tapetseerija võiks osta materjali rulli jagu vajaminevast rohkem, eriti siis, kui tegu on mustrilise seinakattega,? soovitab Vaher. Mustrisammu pikkust saab vaadata tapeedirullilt ja sellega tuleb tapeedi ostmisel kindlasti arvestada.

Ka liimid tapeetidele on erinevad ja parim soovitaja on siinkohal müüja, kes orienteerub hästi tingmärkides. ?Liimi imbumisaeg sõltub tapeedi paksusest ja kui õhema tapeedi puhul kulub selleks 3?5 minutit, siis paksu tapeedi puhul tuleb oodata 10?20 minutit kuni tapeet venib,? selgitab Vaher.

Tapetseeritav aluspind peab olema kuiv, tasane ning tolmu- ja rasvavaba. Eriti tuleb poorsed aluspinnad kruntida kliistriga, värvitud pinnad karestada liivapaberiga ja pesta näiteks Vivacleaniga ning loputada hoolikalt enne tapeetimist. Vanad tapeedid tuleb seintelt eemaldada, poest leiab selleks ka spetsiaalse tapeedieemaldusvahendi.

Vaheri sõnul peab tööde tegemise ajal toas olema ruumi tavaline temperatuur ja niiskus, kuna mõlemad mõjutavad oluliselt lõpptulemust ja liimi kuivamiskiirust.

Kliistripakendi sisu puistatakse pidevalt segades jahedasse vette ja kliistril lastakse lahustuda 15?20 minutit, seejärel segatakse veel kord ja kliister on kasutusvalmis.

Et pahteldatud ja värvitud seinapinna imavus erineb, on soovitatav pahteldatud kohad enne tapeetimist värvida või kleepida seinale makulatuur. ?Kriitpaberiga ajalehed ei sobi,? hoiatab Vaher.

Küttekollete ? nii radiaatorite kui ahjude ligidalt ei tapetseerita, kuna suurem temperatuuri kõikumine võib tapeedi seinalt lahti kuivatada.

Esimese paani lõikamisel tuleb jälgida, et soovitud kujundid jääksid ülemisse serva. Et kontrollida mustri jätkumist, lõigatakse järgmine paan esimese kõrval.

Kui vajalik kogus tapeeti on lõigatud, keeratakse pakk paberipoolega üles ja tasandatakse servad.

Pealmise paani ülemine serv nihutatakse 15?20 cm allapoole, et tapeedivirna äär jääks puhtaks. Nii talitatakse iga järgmise paani kliisterdamisel. Kliister kantakse paanile harja või rulliga keskelt väljapoole. Seejärel käänatakse paani mõlemad otsad veerandi võrra tagasi nii, et küljed täpselt kokku langeksid. Enamikul juhtudel pannakse tapeet seina serv serva vastu. Kui soovitakse, võib üks serv teist paani 1cm ulatuses katta.

Alustades tapeetimist valguse poolt, on hilisem paanide jätkukohtadele varjude tekkimine välistatud. Esimese tapeedipaani asukoht märgitakse seinale nöörloodi abil.

Nurkade tapetseerimisel lõigatakse kliisterdatud ja kokkumurtud paan lahti nii, et siil ulatuks 3?4 cm üle nurga ja hõõrutakse korralikult kinni, nurka kontrollitakse nöörloodiga. Järelejäänud tükiga jätkatakse järgmise seina tapeetimist.

Kortsud jäävad tapeedi sisse tavaliselt siis, kui liimi on liiga paksult pandud või kui vana tapeet uue all kortsus on.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:08
Otsi:

Ava täpsem otsing