Kaasiku-Savisaare tandem ihub hammast Palace?ile

02. veebruar 2004, 00:00

Reedese Äripäeva uudise najal oleme tunnistajaks tugevale erakondlikule onupojapoliitikale ? kuidas Tallinna linnapea Edgar Savisaar aitab vandeadvokaat Viktor Kaasikul hotellist Palace tagastatada võimalikult suurt tükki. Tõsi, Kaasik esindab oma Kanadas elavat klienti.

Äripäev taunib linnapea Savisaare otsest sekkumist omandivaidlusse, asudes jõuliselt ühe oma erakonna liikme ärihuvisid kaitsma.

Hotelli Palace ümberehitamise ja tagastamise kohtulugu pole just lühike ega lõpe tõenäoliselt veel niipea, seega on advokaatide tööpõld lai. Kuid Tallinna kesklinna kinnistute omandiküsimusi lahkab tarmukalt just vandeadvokaat Viktor Kaasik. Ta on Keskerakonna lihtliige.

Osa Palace?i hotellist kuulub tõepoolest Kaasiku kliendile, kunagiste omanike järeltulijale pr Blomdahlile. Küsimus on selles, kui suur on see osa pärast hotelli ümberehitamisi ja renoveerimisi. Selle osa suurusest sõltub kompensatsioon Kanada prouale ja kahtlemata Kaasiku honorar. Nt 40 mln krooni peab Kaasik siiski liiga väikeseks summaks, vahetas ju ligidal asuv nn Rahva Raamatu kinnistu omanikku 155 miljoni krooniga.

Väikeselt osaühingult, Finantsplaneerimise OÜ, tellis isamaaliitlik linnavalitsus ekspertiisiakti, kui suur on Kaasiku kliendi osa. Nimetatud osaühingu arvates kuulub Blomdahlile 69%. Võitlus käibki protsendi suuruse üle ? klient saaks ju kompensatsiooni de facto, hoone praeguse turuväärtuse järgi, koos kõigi renoveerimistega, milles ta ise osaline polnud.

Aktsiaseltsi Finest Palace tellimusel valminud ekspertarvamuse järgi oleks see protsent vaid 13?18, mis tähendaks tagastamisele mittekuulumist (alla 25%). Kohtueksperdid on määranud osaluseks 31%. Seepärast on arusaadav, et rahakarussell tõstab tuure ümber ühe Tallinna ilusama hoone Vabaduse platsi ääres.

Samal ajal pidas Kaasik võitlust hotelli ümberehitamise ja kasutusloa tühistamiseks, mis muudaks ümberehitustööd ja hotelli toimimise ebaseaduslikuks, see-eest suurendaks Kaasiku kliendile proportsionaalselt kuuluvat osa hoonest. See ongi aeg ja koht, kus aktiviseerub linnapea Edgar Savisaar. Linnavalitsuse kabinetiistung tahab Kaasiku vaide (hotelli kasutusloa tühistamiseks) tagasi lükata, aga Savisaar võtab selle päevakorrast maha (et aidata kaasa vaide rahuldamisele).

Et Savisaare ja kinnisvaraärimehena tuntust koguva Kaasiku tandem sada protsenti puhas pole, näitab kas või linnakantseleisse jõudnud dokumentide salastamise otsus: ainult asutusesiseks kasutamiseks. Isegi kohtusse jõuavad vaid dokumentide esilehed, ülanurgas avalikustamiskeelu märge. Mis peaks ühes aastakümneid hotellina tegutsevas majas salajast olema?

Linnakantselei on väitnud ka seda, et osa dokumente pole üldse olemas, kuid hiljem on need siiski välja tulnud ? peamiselt need, mis on Kaasikule ebasoodsama sisuga. Kaasik peab kahtlemata seisma oma kliendi huvide eest, aga ilma linnavalitsuse tagatrepita.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing