Lääne-Viru puidufirma pankrotis

Väinu Rozental 20. veebruar 2004, 00:00

Ajutise pankrotihalduri aruande kohaselt on Scanforestil võlgnike ees kohustusi 78 miljoni krooni eest. Suurimad võlausaldajad on Sampo Pank ja Hansapank, mille nõuded kokku ulatuvad üle poole kogunõuetest. Üsna olulised nõuded on ka Scanforesti emafirmal ASil Scanforest Grupp ja maksuametil. Scanforesti võlausaldajate esimene koosolek on 11. märtsil.

Kohtu eilse otsuse kohaselt menetlevad Scanforesti pankrotiprotsessi kaks haldurit: ajutise haldurina tegutsenud Reet Relvik ja Toomas Saarma. ?Ilmselt nimetati Toomas Saarma teiseks pankrotihalduriks pankade poolt, sest tegu on mahuka protsessiga,? rääkis eelmise aasta septembri lõpus Scanforesti saneerijaks kutsutud Elmo Puidet.

Juhtimiskonsultatsioonifirmas PW Partnerite ASis partnerina töötava Puideti kinnitusel algatas ta pankrotiprotsessi pärast seda, kui oli selge, et firma välisomanikud ei anna puidutööstuse jätkamiseks vajalikku käiberaha. ?Ma ei saanud enam tarnijaid tühjade lubadustega toita,? põhjendas Puidet pankrotiavalduse vajalikkust.

Puideti hinnangul võiks Scanforesti turuväärtus olla 35?40 miljonit krooni.

Viimasel poolaastal pidevalt makseraskustes olnud Scanforestis lakkas töö eelmise aasta sügisel. Rakvere külje all Näpis ja Raplamaal Purilas asuvates tsehhides töötas kokku 220 inimest, kes viimase palga said detsembris.

Scanforesti pankrot on ühtlasi nii Lääne-Virumaa suurim pankrotiprotsess kui ka suurim hingusele minev ettevõte Eesti puidutööstussektoris. Scanforest oli keskmise suurusega saetööstus ning üks võimsama potentsiaaliga höövlitööstusi. Viimasel kolmel aastal tootis Scanforest veidi üle saja miljoni krooni suuruste käivete juures pidevalt kahjumit.

Scanforesti omanik on Scanforest Grupp, mis kuulub täielikult välisomanikele: Inglise investeerimispangale, USA investeerimisfondidele ning inglastest erainvestoritele. Scanforest Grupi suurimale aktsionärile, Cadmore Investmentsile, kuulub 29,1 protsenti ettevõttest.

Puidutööstuse nimi ja omanikering on viie aasta jooksul korduvalt vahetunud. 1990ndate lõpus kandis firma Britannic Eesti ASi nime. Kui Britannic Eesti emafirma Inglismaal läks 2000. aastal pankrotti, omandas saetööstuse Hansapank, mis müüs tööstuse edasi Inglise kapitalile kuuluvale ASile Stator Trade. Stator Trade nimetati Scanforest ASiks 2001. aasta juulis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing