Maapanga juhte ähvardab vangla

Inno Tähismaa 26. veebruar 2004, 00:00

Eilseks olid kohtusse kutsutud pärast kaheaastast vaheaega Maapanga eksjuhid Malle Eenmaa, Ain Kelus ja Paul-Toomas Hage. Keskkriminaalpolitsei süüdistuse kohaselt kantisid nad 1996. aasta lõpus pangast raha välja skeemi järgi, kus Maapank deponeeris Snorasesse 1,6 miljonit dollarit (20 miljonit krooni) ja sama summa võttis pangajuhtide esindaja sularahas Snorasest välja.

Maapanga-Hüvitusfondi tandemist on varem sarnaste tegude eest vangi mõistetud Malle Eenmaa ja Andres Männart. Eenmaa sai 1,5 aastat vangistust 29,5 miljoni krooni kaotsimineku eest ja ta on oma karistuse kandnud.

Andres Männart, kes off-shore-firmade kaudu tekitas Hüvitusfondile 8,3 miljonit krooni kahju, sai karistuseks kaks aastat vanglat. Männart istub alates möödunud aasta novembri keskpaigast Murru vanglas, mida peetakse Eestis üheks karmimaks kinnipidamiskohaks.

Veidi kergemalt pääses Hüvitusfondi eksjuhi Arle Mölderi elukaaslane Annaliisa Vinnal, kes sai 5 miljoni kroonise tulu deklareerimata jätmise eest möödunud nädalal riigikohtu otsusega kaheaastase vanglakaristuse tingimisi. Mölderi enda suhtes on kohtuasi pooleli.

Maapanga endine juht Malle Eenmaa oli eile kohtus ilmselgelt õnnetu, et ta on taas negatiivses valguses avalikkuse tähelepanu all. ?Palun, miks te mind pildistate?? küsis ta ja viitas oma eelmisele kohtuasjale, mille tulemusel ta tema enda sõnul alusetult süüdi mõisteti.

Maapanga juhtide kohtuasjas süüdistust kaitsev prokurör Kristel Siitam-Nyiri ütles, et ei oska veel öelda, millist karistust ta küsida kavatseb. ?Tavaliselt on see viimane asi, millele enne lõppvaidlusi mõtlema hakkan. Ja isegi kui ma praegu teaks, ei ütleks ikka enne istungit,? ütles Siitam-Nyiri.

Siitam põhjendas traditsiooni nn valgekraesid, nagu Eenmaa, Viiol või Männart, vangi mõista hiigelsuurte kahjudega. ?Karistus peab hoidma süüdlast edaspidi sarnaste tegude toimepanemisest ja olema ka teistele hoiatuseks,? ütles ta. ?Seega, kui sellisele hiigelkahju tekitanud isikule mõista tingimisi vangistus, tähendaks see sisuliselt karistamatuse tunnet, pole ju igapäevaelus korralikule inimesele katseaeg mingiks sisuliseks karistuseks.?

Maapanga juhtide süüasjas läks Leedu Snorase Pangast välja võetud raha Maapanga tollase nõukogu esimehe Paul-Toomas Hagega seotud firmadele Riveborn Company, Coland Inc, Rival Enterprises, Fisco Investments Ltd ja Scartech Holdings Ltd. Raha võttis välja nn tankistina tegutsenud Toivo Järv, keda oli selleks volitanud Hage.

Osa rahast, ligi 10 miljonit krooni, läks ülekannetega ASile Viru Rand ja ASile Walko. Kummagi ettevõtte nõukogu liige oli Ain Kelus, kes oli seotud raha deponeerimisega Snorasesse. Malle Eenmaa oli toona Maapanga juht.

Eile lükkus kohtuistung taas edasi, kuna Toivo Järv oli haigeks jäänud. Järve advokaat Andres Simson ütles istungil, et mees on ravil Tartu psühhiaatriakliinikus. Kohtunik Eha Popova lükkas istungi edasi määramatusse aega seoses Järvele tehtava kohtupsühhiaatrilise ekspertiisiga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing