Võrumaa puidutööstur ärgitab Lõuna-Eesti konkurente koostööle

Väinu Rozental 23. märts 2004, 00:00

?Leian, et nii mulle kui ka teistele puidutööstussektori ettevõtetetele oleks kasulik, kui kõik teeksid panuse koostööks,? põhjendab Toomik, miks ta ühildas eelmisel nädalal Lasva Liimpuidu uue, mööblidetaile valmistava tootmishoone avamise seminariga, kuhu olid kutsunud enamiku suuremate Võrumaa puidutööstuste esindajad.

Toomiku organiseeritud seminari teemaks oli Lõuna-Eesti puiduklaster ehk ühes regioonis olevate ettevõtete kobar, mis on omavahel seotud ning teeb koostööd. Seni ainus tõsiselt võetav klaster tegutseb Hiiumaal ja ühendab kümmekond plastmassi töötlevat ettevõtet.

Toomiku initsiatiiv leidis Võrumaa puidutöösturite seas elavat vastukaja. ASi Wermo nõukogu liikme Richard Mutso sõnul on koostöö vajalik, kuid selle takistuseks võib kujuneda ettevõtete kadedus ühise piruka ehk turu jagamisel. ?Teiseks ütleb meie kogemus, et mitmed seni Wermole allhanget teinud väikefirmad ei taha tarnetähtaegadest kinni pidada ning kvaliteedinõudeid täita,? lisab Mutso.

Juho Toomiku sõnul on ta ettevõtete koostööd ja investeeringute efektiivsust silmas pidades teadlikult arendanud endaga seotud ettevõtete gruppi, kuhu kuulub Lasval asuv liimpuitplaate ja mööblidetaile tootev tehas ning Viljandis ja Harjumaal Anija vallas asuvad mööblifirmad. ?Eesmärk on suurendada Lasval mööblidetailide tootmist ja Viljandis ning Anijal panen rõhu mööbli viimistlusele,? lausub Toomik.

Võru tööstustehnikumis ja Tallinna tehnikaülikoolis puidutöötlemise eriala lõpetanud Toomik tegutses 90ndate aastate algul paar aastat meelelahutusäris, majandades koos kolme sõbraga ööklubi Võrus ja Otepääl. ?Sain sellest valdkonnast õnneks õigel ajal ja suuremate kahjudeta välja,? räägib Toomik. ?Minu kutsumus on ikka tegeleda puidutööstusega.?

Liimpuitkilbi tootmisega alustas Toomik 1994. aastal, kui ostis ära paar aastat tühjalt seisnud Lasva tootmistsehhi. Aasta hiljem hakkas Toomik otsima väljundit mööblitööstusesse. Kõigepealt ostis ta ära Viljandis seiskumise äärel olnud ASi Tarme ja 1997. aastal omandas Anija vallas asuva pankrotistunud Valsiniidu ASi.

Juho Toomik ja kaasaktsionärist abikaasa Ulvi, rahvatantsurühmade juhendaja Võrumaal, on kokku investeerinud puidutööstustesse umbes 20 miljonit krooni. ?Ma ei ole kunagi üle investeerinud, vaid olen püüdnud hoida tulud kulude kontrolli all,? räägib Toomik.

?Juho Toomik on nullist alustanud ja seega teab väiksemate puutööfirmade probleeme väga hästi,? iseloomustab Eesti Puutööliidu juhatuse esimees, ASi Thulema nõukogu esimees August Kull juhatuse liiget Toomikut. ?Ta ei vaata puidutööstuse arengule ainult läbi oma prisma, vaid oskab ka teiste eest seista.?

Juho Toomiku osalusega ettevõtete grupis töötab kokku 220 inimest. Kolme gruppi kuuluva firma eelmise aasta käive oli kokku 77,8 miljonit krooni ja kasumit teenisid firmad 3,77 miljonit krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing