Kaklus Aventise pärast lõpusirgel

Raivo Sormunen 28. aprill 2004, 00:00

Aventis võttis üleeile vastu Sanofi poolt esitatud aktsiate ülevõtmispakkumise. Pakkumise ligikaudseks hinnaks oli 53,5 mld eurot, mis on Sanofi poolt kolm kuud tagasi tehtud esmapakkumisest 14% kõrgem.

Aventise vastu on huvi näidanud üles ka Novartis, kes teatas alles möödunud neljapäeval ühinemisläbirääkimiste alustamisest. Paraku võttis pühapäeva õhtul ?veitsi ravitootja oma pakkumise tagasi, sest ühtegi firma tingimustest ei täidetud.

Lisaks Aventise juhatusele on liitumise heaks kiitnud ka Euroopa Liidu Komisjon. Rõõmus on ka Prantsuse valitsus, sest tekkiva farmaatsiatehase juured jääks Prantsusmaale.

Nii Sanofi kui ka Aventis on oma vanadest põhimõtetest taganenud.

Sanofi teatas jaanuaris vankumatult, et firma pole nõus Aventise eest üle 47 mld euro maksma. Aventis aga kordas pidevalt, et firma oleks tugevam, kui Sanofiga liitumist ei tuleks.

Aventise aktsia oli kosilaste ringikeerutamise tagajärjel jõudnud möödunud reedeks, võrreldes aasta algusega, kerkida 26,4%, samas kui kosilased Sanofi ja Novartis on järele andnud vastavalt 6,3% ja 0,1%.

Esmaspäeval kaotasid Aventis ja Sanofi vastavalt 5,5% ja 7%, sest kardetakse, et Sanofi maksab Aventise eest liiga kõrget hinda. Sanofist ilma jääv Novartis tegi läbi aga 3,5% tõusu.

Paljud investorid pole ühinemisega rahul.

?Me oleks eelistanud Novartise pakkumist,? ütles uudisteagentuurile Bloomberg Union Investment GmbH fondi esindaja Rolf Drees. ?Me lootsime paremat pakkumist. Me arvame, et Aventise aktsia oleks väärinud suuremat preemiat,? lisas ta.

?Iga liitumine on raske ja võtab loodetust rohkem aega,? ütles üks Royal London Asseti fondivalitseja, kes on mures selle pärast, kuidas suudab ühinev ettevõte kulusid kokku hoida.

Fortis Banki analüütik Cedric Moreau toob liituva ravimifirma puudusena välja aga selle, et grupi nelja peamise ravimi ? Allegra, Lovenox, Plavix ja Stilnox ? patendid aeguvad 2007. aastal. Lisaks keskendub grupp liialt nõrga kasvuga Euroopa turule.

Societe Generale analüütik Marie-Helene Leopold seevastu kardab, et pärast ühinemisest ulatub firma võlakoorem 18?19 mld euroni, mis on sektori üks suuremaid.

Euroopa ravimitootjate probleemiks on see, et nad ei suuda toota töötaja kohta nii palju käivet kui ravimitööstuse lipulaev Pfizer.

Ühinemise teel püütakse võidelda odavate koopiaravimite vastu, hoida kokku turustuskulusid ja kasutada ühiseid uuringu- ja arenduskulusid uute ravimite väljatöötamiseks.

Aventise ja Sanofi liitumise tulemusena tekiks maailma suuruselt kolmas ravimikompanii. Ühineva firma aastakäive peaks jääma 30 mld dollari kanti, millega jäädakse maha vaid Pfizerist (aastakäive 45,2 mld dollarit) ja GlaxoSmithKline?ist (38,1 mld dollarit).

Tegemist oli kõigi aegade suuruselt kaheksanda liitumisega. Ravimisektoris on sellest olnud suurem seni vaid Pfizeri ja Warner-Lamberti ning Glaxo Wellcome?i ja SmithKline Beechami liit.

Kuigi Aventis on Sanofist umbes kaks korda suurem, saab ühineva firma nimeks Sanofi-Aventis ja ravigigandi tegevjuhiks Sanofi praegune tegevjuht Jean-Francois Dehecq.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:23
    Otsi:

    Ava täpsem otsing