Ametnik ei saa salaja isikuandmetes sorida

Heikki Kirotar 29. aprill 2004, 00:00

Isikuandmete andmebaasi kasutamise võimalus võib ametnikul tekitada kiusatuse teha alusetuid päringuid. KMA arvutispetsialistidel ei ole füüsiliselt võimalik kontrollida kõikide päringute õiguspärasust.

Niiöelda sotsiaalse kontrolli loomiseks on alates sellest kevadest kõikidel ID-kaardi omanikel võimalus vaadata, kas mõni ametnik on nende vastu huvi tundnud ja kui andmebaasi kasutamine tundub alusetu, esitada päringu esitanud riigiametile teabenõue selgituste saamiseks.

Päringud, mis on tehtud kriminaalmenetluse käigus, muutuvad avalikuks alles peale eeluurimise lõppu.

2002. aasta lõpus lõi kodakondsus- ja migratsiooniamet (KMA) testversioonina politseile võimaluse kontrollida KMA andmebaasis olevate inimeste isikuandmeid ja vaadata ka inimeste pilte. Tänaseks on välja antud 481 601 ID-kaarti ja iga nädal lisandub mitu tuhat uut. Kõikide ID-kaartide ja uute Eesti passide omanike andmed ja näopildid on salvestatud KMA andmebaasi. Mõne aasta möödudes on olemas kogu Eesti täiskasvanud elanikkonna andmed. Need on samad andmed, mida inimesed kirjutavad ankeeti uut dokumenti taotledes.

Politsei asus loodud võimalust agaralt kasutama ja peatselt tundsid andmebaasi kasutamise vastu huvi ka teised jõuametkonnad. Tänaseks on kasutajate hulk laienenud. Näiteks on nüüd kerge kindlaks teha dokumentideta politseisse sattunud inimeste isikuid. Kui inimene suudab meenutada oma nime ja sünniaega või isikukoodi, saab politseijaoskonnas mõne sekundiga tema tausta kontrollida. Samuti takistab see petturite tegevust, kes karistuse kartuses süü sõbra kaela ajavad.

Ajakirjanduses on korduvalt räägitud juhtumitest, kus näiteks trahv liikluseeskirjade rikkumise eest on saadetud täiesti süütule mehele, kelle nime ja andmed rikkuja nimetas.

Sõbra või naabrimehe nime ja sünnipäeva ning kodust aadressi on lihtne pähe õppida, kuid kui välist sarnasust pole, ei jõua sellise valega kaugele.

Kontrolliks on vaja kehtivat ID-kaarti ja kaardilugejat ning arvutisse peab olema paigaldatud ID-kaardi kasutamiseks vajalik tarkvara. Kõik vajalikud lingid on olemas ka koduleheküljel www.pass.ee.

Infolehel www.pass.ee tuleb valida paremal servas olev alamenüü ?Sisene päringute ja digitaalse taotlemise keskkonda?. Selle lehekülje üleval keskel on link ?Päring isikuandmete väljastamise kohta?.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:24
    Otsi:

    Ava täpsem otsing