Salong vormib koerad trimmi ja tugevaks

Tiit Reinart 04. mai 2004, 00:00

Esmalt tõttabki ajakirjanikule sõbralikult saba liputades vastu mürakas labradori retriiver, tonksib ninaga ja nolpsab korra-paar keelega. Esmane tutvus on sellega tehtud ja leheneeger lastakse keskuse omanikega juttu puhuma. Tõsi, mitte kauaks, veidi aja pärast teeb koer taas saabunuga intensiivselt tutvust, mõistmata, miks see rohkem Reval Dreami perenaistega suhtleb kui temaga. See koht ju ikkagi koertega tegelemiseks loodud.

Ametlikult tegutseb OÜ Reval Dream läinud aasta 1. maist, spordisaal läks käiku tänavu märtsis, samas on firma perenaised Natalja Stankevit? ja Jelena Mongustova koertega tegelenud juba peaaegu 15 aastat. Mõlemad naised on töötanud ka muul alal ? Natalja tollis, Jelena metallitehases ?, ent mõni aeg tagasi otsustati vaid koertega töötamise kasuks. ?Kui hobi ja töö on ühendatud, on see parim variant,? ütleb Jelena. Jelena on koertele n-ö soenguid teinud ja riideid valmistanud ligi viis aastat. Nüüd on kahe naise koostöös lisandunud koerte jaoks ka spordisaal, mis põhiliselt Natalja hoole all.

Jelena alustas ?nautseritega, kuna need koerad vajavad pidevalt trimmimist. Kogemusi polnud algul kuskilt võtta, õppimas käidi Moskvas ja Peterburis. Ka spordisaalidealast kogemust, nõu ja metoodikat on saadud Venemaalt, Soomest, Hollandist.

Nii ongi tasapisi välja kujunenud omamoodi koerte teenindamise ja koeraomanike nõustamise keskus. Tihedat koostööd tehakse ka samas majas töötava loomaarstiga. Lisaks oma tööle käib arst ka spordisaalis konsulteerimas ? igasuguse koormuse andmine koerale peab olema rangelt arsti kontrolli all.

Natalja ennetab küsimuse, miks selline spordisaal kesklinnas, kus rendihinnad suhteliselt kõrged. ?Just kesklinnas ei ole koertel kuskil liikuda,? tõdeb ta. Pealegi, kui Reval Dream asuks Lasnamäel, siis Mustamäelt neil vaevalt kliente oodata oleks. Nüüd aga on kõigist linna rajoonidest enam-vähem sama palju maad.

Keskuse peamine eesmärk on siiski koertele liikumisvõimaluse andmine. ?Oluline pole isegi see, et mu koer oleks lihaseline,? räägib Jelena. ?Nad saavad siin oma energia välja elada.? Lisaks tegelevad naised koerte dresseerimisega.

Naistele tuli omajagu üllatusena, et nende algul oma koertega alustatud tegevuse järele on küllalt suur nõudlus. Nii käib lisaks pealinna koertele Reval Dreamis üks dobermann Rapla kandist, üks terjer Maardust, ka Pärnust on Reval Dreamil olnud üks neljajalgne külastaja. Ettevõtlike naiste poole on pöördutud isegi murega, et analoogset asutust oleks vaja ka Tartus ja Narvas.

Hetkel on Reval Dreamil neljajalgseid külastajaid tükki 12 ja see on Natalja sõnul esialgu enam-vähem piisav, kuna ta tegeleb spordisaalis koertega põhiosas üksi. ?Kui tahtjaid rohkem tuleb, eks me siis õpetame veel kellegi välja,? ütleb ta.

?Inimesed võtavad endale koeri, aga tihti ei tea, mida nendega peale hakata,? ütleb Natalja. ?Üks võimalus on neid näitusteks ette valmistada, teine minna dressuuri. Samas, nende kodukoertega, kes pole puhtatõulised, ei tule kumbki variant kõne alla. Ometi tahaksid ka nende omanikud oma lemmikutega midagi ette võtta.?

Tallinnas Kentmanni tänava keskuses saavad koerad kaalust alla võtta, tervist taastada, teha bodybuilding?ut. Jõusaalis on trena?öör ehk jooksulint, mille peal koerad üsna meelsasti silkavad. Igasugust sorti abivahenditega saab treenida selja-ja käpalihaseid, samuti lõualihaseid.

Jelenal ja Nataljal on alatihti ka oma koerad salongis kaasas, sest paljud kliendid toovad oma koerad sinna lihtsalt selleks, et nad saaksid suhelda. Kui päris alguses ei usaldanud kliendid oma koeri saali üksi jätta, vaid istusid ise kõrval, siis nüüd jäetakse oma lemmik tihti paariks tunniks üksi teiste penide sekka. ?Nad tulevad siia nagu diskoteeki,? kirjeldab Jelena.

Kui inimene koeraga spordisaali tuleb, tehakse kõigepealt kindlaks, mida peremees soovib, millise probleemiga tuli. Salongi perenaised Natalja Stankevit? ja Jelena Mongustova vaatavad samuti oma spetsialistipilguga, mida koera juures arendada tuleb. Mõlemal on piisavalt suur näituste kogemus, nii osatakse soovitada, mida tuleb näiteks näitusele mineku puhul silmas pidada soengu, mida füüsilise vormi juures. Juhtub sedagi, et osakamatusest on koeraomanikud ise oma hoolealuseid treenides nad üle koormanud ja ära rikkunud. Siis on tagajärgede parandamine juba keeruline, kui mitte võimatu. Õnneks on need üksikjuhud.

Igale koerale koostatakse oma treeningprogramm. Abonemendi ostmisel on esimene trenn tasuta selleks, et koer saaks tutvuda ruumide ja treeningvahenditega.

Erilisi probleeme pole Natalja sõnul neil ette tulnud. On suudetud pakkuda seda, mida koer vajab. Ideaalist jääb puudu veel koerte ujula. ?Aga selleks on meil liiga vähe raha,? ütleb ta.

Ujula puhul lisanduvad rajamiskuludele veel vee- ja soojendamiskulud, pealegi igasugune vesi koerte jaoks ei kõlba.

Koertega tegelejatele soovitab Natalja armastust loomade vastu. Loomi tuleb jälgida, püüda tundma õppida nende vajadusi ja tahtmisi.

  • Koidu Leiger, 3,5aastase mittelsnautser?i perenaine:
    Mina sain selle koha teada telerist, ei mäleta, kas see oli ?Sõber koer?, või ?Miisu-Pontu? saade. Mul oli hea meel, kui seda nägin, sest linnas ei tohi koerad lahti olla ja kodus ei ole sellist ruumi, kus ta saaks mürtsu teha.

Mittelsnautser on väga elav ja lustlik. Kui abikaasa tuleb töölt ja tahaks puhata, on koer jälle peremehes kinni ja tahaks tegutseda.

Spordisaalis saab koer mängida ja suhelda teiste koertega. Linnas pargis seda teha ei saa. Siin aga teab treener täpselt, missugused koerad omavahel sobivad.

Treener hoiab temal silma peal ja oskab mulle näpunäiteid jagada. Mina näiteks iga asja loomast ju ei tea. Muidugi läheb koer siin tugevamaks ja julgemaks ? oma seltskond ikkagi. Tema lihas tahab ju ka areneda, samamoodi nagu inimesel.

Siin ta saab oma isu täis joosta. Koer peab joosta saama, sest muidu kaob tal vilkus ära, ta läheb nüriks. Siin ta on ergas, ta domineerib, talle meeldib, et temaga tegeletakse, ta on tähelepanu keskpunktis.

Koerale meeldib siin väga. Ta jälgib hoolega treenerit, kes oskab temaga suhelda.

Pärast trenni on ta kodus nii korralik ? sööb kõhu täis ja on rahulik. Tema energia on maandatud ja pahandust ta ei tee.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing