Eesti mehe grill-laud pürgib USA turule

Tiit Reinart 25. mai 2004, 00:00

Kui Mati Salmi eelmine leiutis, tekstiilist korduvkasutatavad saunavihad on Eesti kaubanduskettides juba mõnevõrra levinud, siis värskelt on mees saanud patendi kopsakamale riistapuule - grill-lauale. Seni on Salmi leiutatud grill-lauad leidnud ostjaid USAs (leiutis on patenteerimisel ka seal) ja Prantsusmaal. Lähipiirkonnas on toodet tutvustatud ka Kesko inimestele ja sealpoolgi tundub huvi olevat.

Grill-laua masstootmisest veel rääkida ei saa. Mati tahab iga laua juures pidevalt midagi kohendada ja täiendada. Tõsi, kui ameeriklastega alanud äri hakkab hästi minema, on kogused, mis sealne turg nõuab, esialgu ulmelised. ?Ma ei kujuta ette, kus Eestis leiab selle jaoks tööjõudu,? ütleb ta. Esialgu on jänkidega juttu olnud miljonist lauast. Loomulikult oleks lihtsam litsents suure raha eest maha müüa, samas saaks laudade tootmisega Eestis juurde tekitada töökohti. Praegu on grill-laudadega tegelevas OÜs EMEE üheksa inimest. Samas on Mati pilgu peale pannud ühele Võrus müüdavale puidutöökojale, kus grill-laudade valmistamiseks seadmed olemas.

Laua omahinnaks pakub Salm üle 5000kroonist numbrit, lõplik hind kaubanduses peaks ulatuma ca 10 000 krooni kanti. ?Ameerika turul ei ole see mingi hind, meie jaoks aga küllalt kallis,? räägib Salm. ?Sellepärast me ei orienteerugi eriti Eesti turule ? siin ei ole seda ostjaskonda väga palju, kes jaksaks grill-lauda osta.?

Grill-laud on ümmargune, mille keskel on pada. Paja sisse tehakse tuli, et selle peal siis liha- ja muud kraami valmistada. Patenti väärib leiutise juures see, et Salm on osanud laua ja paja vahel panna õhu liikuma nii, et see ei lase puust laual kuumaks minna ja süttida.

Laud käib lihtsalt kokku ja koost lahti. Kuna põhiturg on esialgu piiri taga, peab ta võtma transportimisel vähe ruumi. ?Töötame selle nimel, et ta oleks maksimaalselt odav ja mugav ning lihtsalt monteeritav-demonteeritav,? räägib Salm. ?Kui laguneb ära mingi detail, siis ei peaks inimene ostma uut lauda, vaid saaks lihtsalt asendada uue detailiga.?

Grillimiseks vajaliku kuumuse saamiseks on Mati väljatöötatud laual kolm varianti: tavapärane söe või puudega, elektri ja gaasiga. Üks kuumutamismoodus on lihtsalt teise vastu vahetatav. Klient ei pea soetama kõigi kolme võimalusega lauda, vaid endale sobivaima. Salmi sõnul eelistavad ameeriklased gaasi, prantslased jälle elektrit. Loomulikult on võimalik osta ka terve komplekt.

Materjalegi on erinevaid. Väljatöötamisel on eksklusiivsem mudel tammepuust laua ja roostevabade metallosadega, kasutatakse ka musta rauda. Ajaks, kui ei küpsetata, on laua grillimisosa võimalik katta kaanega ja lauda tavalise söögilauana kasutada.

Idee grill-laua valmistamiseks hakkas Matil kooruma ühel peol. ?Kutsuti mind peole ja mul oli peremehega vaja rääkida,? kirjeldab ta asjade algust. ?Aga no ei saa rääkida ? mees küpsetab pidevalt eemal ja laua juurde pole aega tulla.? Enam-vähem samal ajal valati talle õue välikamina vundament. ?Siis ma mõtlesin, et jama ? siin pean ju mina kogu aeg küpsetama ja seltskonnas olla ei saa,? jätkab Salm. Nii sündiski leiduri peas lahendus, mis laseb grillida laua taga seltskonnast lahkumata.

Eks asi tahtis algul omajagu katsetamist, ent nüüd võib Mati öelda, et sööb juba mitmendat aastat oma leiutatud grill-laua taga. 2000. aastal vaid enda jaoks valmistatud esimene versioon, millel keskel naabrimehelt ostetud pada, töötab praegugi suurepäraselt. Lahenduse õnnestumist näitab seegi, et grilli ümber olev helevalge laud pole isegi pruunikaks tõmbunud.

Asjatundmatutel omal käel samasuguse laua ehitamist Salm ei soovita. Väike möödalaskmine võib kaasa tuua suure õnnetuse. ?Ta võib lihtsalt põlema minna, puu plahvatab päris hästi,? hoiatab Salm. Valemite väljatöötamise ja pikaajalise katsetamise tulemusel on Salmi laud igati ohutu ja sobib suurepäraseks aiapeoks ideaalselt.

Kas patendi saamine oma leiutistele on lihtne? ?Ega ta ei saa lihtsalt minna, sest enne kui patent antakse, uuritakse ju terve maailm läbi,? seletab Salm. ?Tuleb igavane hulk igasugu küsimusi, mille peale sa ei tule, mida näiteks tootja üldse ei küsi.?

Siiski tunnustab Salm patendiametit, kes teda palju toetanud on: ?Neile on see toode meeldinud ja nad näevad, et siin ei ole tehtud patenti patendi pärast, vaid sellest tootest on kasu.?

Maailmale korduvkasutusega tekstiilvihad ja grill-laua andnud leiutaja on väsimatu. Lisaks sellele, et ta pidevalt täiendab seniseid tooteid, on mõttes mõlkumas järgmine. Tõsi, selle töötas välja ja seda tootis Mati juba kümmekond aastat tagasi kooperatiivide ajastul. Ent nüüd on plaanis jalgadega pumbatavat välidu??i tunduvalt täiustada.

 • Tõnu Nelsas, AAA Patendibüroo patendivolinik:
  Mati Salmi leiutised on praktilised asjad. Eks ta isegi on öelnud, et tema leiutamine on seotud praktiliste eesmärkidega ? mingit asja on vaja ja müügil seda pole, siis tuleb ise välja mõelda. Kui asi õnnestub, siis võib vaadata, kas seda ka teistel võiks vaja minna

Grill-laua idee on lihtne ja väljatöötlus hea. Eks selle lõpliku variandi sündimine on tõenäoliselt paljuski katse-eksituse meetodil toimunud ja nõuab häid konstruktorieeldusi. Selleks, et see grill-laud korralikult tööle hakkaks ja ohutu oleks, peab tundma füüsikat jms.

Leiutiste registreerimiste puhul tuleb otsida sarnaseid lahendusi mujalt maailmast. Seda tööd oleme teinud meie. Sarnaseid on, aga mitte samasuguseid. Näiteks oleme kohanud varianti, mis on alt täielikult kinni ehitatud, see aga välistab asja, mille annab Mati Salmi laud: et laua ümber istuval seltskonnal ka soe oleks. Mati leiutise eripära on muidugi see, et saab kasutada ka süttivast materjalist tehtud lauaplaati. Selle võimaluse annab Mati lahendus, kus grilli ja laua vahel on peenike pilu, milles tekitatakse kiire õhuool, nii et grill ei kiirga lauaplaadile kuumust.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. December 2011, 19:34
  Otsi:

  Ava täpsem otsing