Enne maid ostetud auto puhul sama skeem

Liis Kängsepp 28. mai 2004, 00:00

Veel kuu aega tagasi tekitas segadust uue käibemaksuseaduse säte, mille kohaselt enne 1. maid ostetud sõidukite puhul pidid ettevõtjad hakkama eristama isiklikuks tarbeks läinud bensiini- ja remondikulusid.

Maksuameti maksude osakonna juhataja Dmitri Jegorovi sõnul on siiski alusetu hirm, nagu peaks enne 1. maid ostetud autode isiklikku kasutamist keerulisemalt deklareerima hakkama ? pidama sõidupäevikuid, et arvestada välja isiklike sõitude proportsiooni. Piisab sellest, kui kasutada sama varianti, mida uute autode puhul ning lihtsalt jätkata süsteemiga, kus auto kasutamise pealt arvestatakse erisoodustuse hinnaks võimalik ülempiir 2000 krooni. Selle pealt tasutakse siis erisoodustusega seotud maksud ning käibemaks.

?See on selleks, kui ettevõtja leiab, et ta ei viitsi selle proportsiooni väljaarvestamise ja maksustamisega tegeleda ning asjaajamist keeruliseks ajada,? sõnas Jegorov.

Samas võib ettevõtja minna ka seda teed, et peab sõidupäevikut ja arvestab välja isiklike ja töösõitude proportsiooni, et selle järgi erisoodustust maksustada ning käibemaksu tagasi saada.

Kuigi seaduses on kirjas, et proportsionaalse arvestuse korral määratakse proportsioon maksuhalduri juhi otsusega, pole Jegorovi sõnul sellist paberit vaja, kui firma suudab ise välja tuua, kuidas jagunevad isiklike ja töösõitude osakaalud. ?Rehe ei kirjuta küll mitte kuhugi sellistele paberitele alla, selleks on kohalike maksukeskuste juhid,? sõnas Jegorov.

BDO Eesti konsultandi Kalle Kägi sõnul on maksuameti selline inimestele vastutulek küll kena ?est, kuid juriidiliselt pole asi päris korrektselt vormistatud ning seadusesättesse tuleks teha täpsustus. ?Eestis on tekkinud selline huvitav olukord, kus maksuamet on viimasel ajal selline väga inimsõbralik,? sõnas Kägi.

Aprilli lõpus tegid seadusemuudatused ASi Helmes raamatupidaja Aili Alehodzini murelikuks, sest arvati, et 15 ametiautole tuleb teha sõidupäevikud. ?Kohutav, see on väga tülikas,? kommenteeris ta siis. Täna võib Alehodzini sõnul isegi öelda, et uus seadus muudab raamatupidajate töö lihtsamaks ? ettevõte saab tagasi 100% autoga seotud kulude käibemaksust varasema

2/3 asemel. ?Mina ütleks küll, et kulud jäävad tegelikult samaks,? ütles Alehodzin.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:29
    Otsi:

    Ava täpsem otsing