Maksuamet esitas puidufirma juhtidele kriminaalsüüdistuse maksupettuses

Anne Oja 01. juuni 2004, 00:00

Põhja ringkonnaprokuratuuri prokuröri kinnitatud süüdistuse kohaselt esitasid ABTG juhatuse liikmed Rein Lembit Palipea ja Indrek Mandre valeandmeid, millega taotlesid tagasi 10,5 miljonit krooni enammakstud käibemaksu. Maksuameti hinnangul ABTG juhtidele ABTG-l käibemaksu tagasitaotlemise õigus.

Puiduärimees Indrek Mandre ütles, et maksuameti süüdistavad pressiteated 10 miljoni kroonises maksupettuses on täielik jama. ?Süüdistatavana vastutusele võtmise määrust meile tutvustati, kuid leian, et see oli täielik ja absoluutne jama,? kommenteeris Mandre. ?See on ilmselgelt kohtu mõjutamiseks ette võetud kampaania,? lisas ta.

Tallinna halduskohus arutab ABTG kaebust maksuotsuse peale tuleval nädalal. Mandre sõnul rikub maksu- ja tolliamet süütuse presumptsiooni, kui serveerib veel süüdi mõistmata isikuid meediale kui süüdlasi.

Maksuamet keeldub Mandre sõnul jätkuvalt aru saamast, et ABTG küsis 10 miljonit krooni käibemaksu tagasi tehingutelt, kus teenused ja kaup ka tegelikult saadi ning ABTG selle eksportis. Vastutus maksude maksmata jätmise ja dokumentide võltsimise eest lasub seevastu nendel ABTG hankijatel või omakorda nende allhankijatel, kes seda ise tegid.

?Arvan, et maksu- ja tolliamet võiks rohkem kulutada energiat kohtuotsuste täitmisele ning seaduste täpsemale järgimisele, mitte pressiteadetele,? kommenteeris Mandre.

Süüdistus põhineb kriminaalkoodeksi paragrahvil, mis lubab maksuhaldurile valeinfo edastamise või võltsitud dokumentide esitamise eest karistada kuni kolmeaastase vangistusega.

Maksumenetluse muutis samas keeruliseks see, et senini pole ei maksuametile ega ka ABTG-le endale teada, kust pärines ettevõtte ladudesse veetud puit. Metsakorralduskavad ja raieteated näitavad, et ABTG ostetud kinnistutel nii palju puitu ei kasvanud ega raiutud, kui hankijad eksportööri ladudesse seda vedasid.

Kriminaalasi Rein Lembit Palipea ja Indrek Mandre vastu algatati tunamullu, kui ABTG omanikud tunamullu kaks ööpäeva aresti all istusid. Möödunud reedel jõustus Tallinna ringkonnakohtu otsus, mis tunnistas aresti põhjendamatuks ning seadusevastaseks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing