Turvamata akna avamine on vargal käkitegu

Andres Kokk 16. juuni 2004, 00:00

Akende turvameetmed võib jagada klaasi ja suluste turvalisusest lähtuvateks. Klaasi lõhkumine sissemurdmisel on jäänud harvemaks, sest ehitusturu põhiosa hõivanud üheraamne sisseavanev aknatüüp ehk Saksa aken on oskaja sissemurdja jaoks müravabalt väljast avatav.

Tegemist ei ole halbade akendega, vaid me maksame lõivu selle mugavuse eest, mis võimaldab ühest käepidemest juhtida kogu aknaraami avavat-sulgevat süsteemi. Enamik plastaknaid valmistavatest firmadest pakub standardlahenduses ?turvasuluse ja mikrotuulutusega? aknaid.

Turvasuluse all peetakse silmas spetsiaalset seenepea-riivistustappi, mis suletud asendis haakub kraekujulise vastuse taha ja takistab raami eemalekangutamist lengist. Valdavalt kasutatav kahe punkti süsteem tähendab kaht riivistustappi, millest üks on all-, teine ülanurgas. Tuleb aga arvestada, et täielikku sissemurdmiskindlust see ei anna, turvasulus vaid raskendab muukimist. Näiteks nelja ja enama turvapunktiga aknast on juba väga raske klaasi lõhkumata kangi abil sisse saada. Mida rohkem turvapunkte, seda kärarikkam on ning rohkem aega ja jõudu nõuab muukimine.

Saksa akna sulus on kui konstruktor ? turvapunkte võib lisada valmis aknale. Seda peaks tegema spetsialist ? parem, kui akna valmistajatehasest. Tähtis on teada, et turvasulusest pole kasu, kui:
- kodunt lahkudes on aken jäetud tuulutus- või mikrotuulutusasendisse (kummalgi juhul ei ole seenetapid riivistusasendis);
- aken on tavalise käepidemega.

Käepide, mis keerates liigutab üle hammasratta lukulatti, liigub ka tagurpidi. Väljastpoolt õigest kohast lukukeelt õiges suunas kangutades võib läbi klaasi näha, kuidas käepide end justkui ise keerab ja aken avaneb. Selle vastu on koos turvasulusega vaja kasutada spetsiaalkäepidet, mis ei lase ennast ?selja tagant? avada.

Klaasi, sealhulgas klaaspaketi, puhul võib turvalisuse parandamiseks valida karastatud või lamineeritud klaasi ning turvakilede vahel.

Kaks esimest varianti on otstarbekas tellida aknavalmistajalt koos aknaga, nende hilisem paigaldus on tülikas ja kallis.

Lisaks ei pruugi näiteks lamineeritud klaasist pakett, mis on tavalisest klaaspaketist oluliselt paksem ja raskem, mahtuda olemasoleva akna klaasivaltsi.

Turvakile tuleb kleepida aknaklaasile seestpoolt ja jälgida, et kile ulatuks klaasiliistude alla. Töö peab tegema spetsialist, kilet müüvalt firmalt tuleb uurida soovitusi kile sobiva paksuse kohta.

?Siduriga? käepideme suureks plussiks on see, et hind on oluliselt madalam kui teistel erikäepidemetel. See mudel on spetsiaalselt välja töötatud selleks, et muukimist raskendav käepide oleks taskukohane kõigile. Käepideme hilisem väljavahetamine ei nõua spetsialisti, sellega saab aknaomanik ise hakkama.

Võtmega käepide on levinuim, valmistatakse erineva tugevuse ja hinnaga. Lukustub pöidlavajutusega, avatav võtmega. Kui just kruvikeerajat kasutades pidet maha ei kruvi, ei saa ka toa poolt välja liikuda, samas ei saa akent ka õhutuseks avada. Pisut sarnane, kuid odavam konstruktsioon on nupuga käepide.

Lisalukud on soovitatav paigaldada siis, kui on eeldada sissemurdjate suurt huvi just selle objekti vastu või kui turvasulust paigaldada ei saa. Korralik lisalukk oma massiivse korpuse ja pikkade kinnituskruvidega on tõhus kaitse. Plastakna puhul tuleb paigaldusel jälgida, et kinnituskruvid läbiksid kindlasti lengiprofiili sees olevat terastugevdust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing