Porsche on Euroopa lipulaev

Annika Matson 21. juuni 2004, 00:00

Porsche luksusmaastur, mis kiirendab 5,6 sekundiga 100 kilomeetrini tunnis, osutus eelmisel aastal kontserni suureks müügihitiks USAs. Suure Lombi taga kasvas Porsche müük eelmisel aastal 15 ja kasum 22 protsenti. ?Ainus asi, mis edus loeb, on tõsiasi, et annad klientidele seda, mida lubasid,? ütles Porsche juhatuse esimees Wendelin Wiedeking.

Fidelity European Mid Cap fondi juhi Trygve Toraaseni sõnul on Porsche esmaklassiline firma. Kuigi aktsia on huvitav, vähendas Toraasen osalust portfellis, sest otsustas kasumi välja võtta. ?Porsche on Gucci käekott neljal rattal, Porsche ostjatel on ükskõik, kas bensiini hind tõuseb või langeb, tema sõidab ikka,? ütles ta.

Euroopa autotootjatest on neljandaks tulnud Prantsuse autotootja Renault ning rohkem autotootjaid tabelis polegi. Edetabeli eesotsas on esindatud ka jaemüüjad, näiteks Suurbritannia Tesco (12.).

Edetabelisse jõudis ka mitu panka, näiteks HSBC Holdings (5.) ja Société Générale (23.). Ajakirja andmetel on pangad võitnud rekordiliselt madalatest intressimääradest ja laenunõudluse kasvust. Energiakompaniid ENI (8.) ja BP (15.) on paremate sekka vedanud nafta hinna tõus.

Ligi pooled kompaniid edetabelis on Briti päritolu. 24 firmat 50st asub Suurbritannias, esikümnest koguni seitse. Osalt on ajakirja andmetel põhjustatud see sellest, et Inglismaal on Euroopa riikidest kõige enam firmasid börsil.

Analüütikud toovad põhjuseks ka Suurbritannia majanduse elurõõmu, mis on toonud kuningriigi majandusele 47 kvartalit järjest majanduskasvu, seda alates 1992. aastast. Briti majandus on kasvanud palju kiiremini kui näiteks eurotsoon. ?Suurbritannia majanduskeskkond on väga erinev mandri-Euroopast,? kinnitas ka Porsche juht Wiedeking. ?Inglased usuvad tulevikku ning see aitab ka Briti firmasid,? ütles ta. Saksamaal on enam kui kümnendik elanikkonnast hetkel töötud ja sealsed inimesed eelistavad säästa raha veelgi halvemateks päevadeks, seda näitab ka vaid ühe Saksa jaemüüja Metro (32.) esindatus tabelis. Suurbritannias seevastu on töötus 30 aasta madalaimal tasemel. Suurbritannia jaemüügifirmad GUS (9.) ja Next (11.) on platseerunud tabeli etteotsa.

Saksa ja Prantsuse firmasid on tabelis mõlemaid viis.

Ühe kompaniiga on parimate seas Taani oma suurima laevandusfirma A.P. Möller-Maersk (13.) ja Norra kütusefirmaga Norsk Hydro (29.).

Kahe firmaga on edetabeli lõpus Rootsi. Rõivamüügikett Hennes & Mauritz (37.) ja Hansapanga emaettevõtte FöreningsSparbanken ehk Swedbank (41.). Konkurent SEB on Standard & Poor?si Europe 350 indeksis 85. kohal. Ericsson on S&P Europe 350 indeksis 306..

Ükski Soome firma pole edetabelisse pääsenud. Kõige paremal kohal on S&P Europe 350 indeksis Nokia 148. kohal.

Paljud TOP 50 firmad on eelmisel aastal eriti tublisti kasvanud tänu ülevõtmistele, näiteks Saksa energiakontsern E.ON (36.) ja HSBC (7.). See räägib vastu seni üldlevinud arusaamale, et ülevõtmised pigem vähendavad kui kasvatavad vara. Boston Consulting Groupi hiljutine uuring näitab, et kontsernid, mis laienevad ülesostmise teel, toovad aktsionäridele ka rohkem tulu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:33
    Otsi:

    Ava täpsem otsing