KredEx peatab septembri lõpus noorte eluasemelaenude käendamise

17. august 2004, 00:00

Seoses 700 miljoni kroonise riikliku laenukäenduste piirlimiidi lõppemisega peatab KredEx septembri lõpus nii noore pere, noore oma kodu kui ka tagastatud majades elavate sundüürnike laenutagatiste väljastamise, teatab KredEx. Juuli lõpuks oli KredExi väljastatud eluasemetagatiste portfelli jääk 650 miljonit krooni.

Eraisikute laenutagatiste väljastamine peatatakse planeeritust varem, kuna seadusega kehtestatud piirlimiit on täitunud oodatust kiiremini.

Kortermajade laenukäenduste väljastamist jätkatakse ka pärast 30. septembrit.

Peatamine puudutab sundüürnikke ja noori

KredExi juhataja Maive Rute sõnul kitsendab tagatiste väljastamise peatamine eelkõige sundüürnike ning keskmise ja madalama sissetulekuga noorte laenuvõimalusi.

Samas on KredEx valmis laenutagatiste väljastamist jätkama kohe, kui Riigikogu tõstab ettevõtluse toetamise ja laenude riikliku tagastamise seaduses antud limiiti 700 miljonit krooni. KredExil jätkuks sihtkapitali 1,6 miljardi krooni suuruseks tagatisportfelliks.

KredExi eluasemelaenude käendamise programm on isemajandav ega vaja riigipoolseid subsiidiume.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi majandusarengu osakonna juhataja Ahti Kuninga sõnul on probleemi lahendamiseks ministeeriumis ettevalmistamisel ettevõtluse toetamise ja laenude riikliku tagamise seaduse muudatusettepanekud.

?Hetkel teeme veel analüüsi, kui suur peaks täpselt eluasemetagatiste portfelli limiit olema. Oma seisukoha portfelli limiidi tõstmise kohta kujundab ministeerium 19. augustiks. Lõpliku otsuse tagatisportfelli suurust sätestava võimaliku seadusemuudatuse kohta langetab Riigikogu,? lausus Kuningas.

?Sel aastal on KredExi osa pankade väljastatud elusasemelaenude tagamisel pidevalt vähenenud, kuid siiski on grupp inimesi, kelle jaoks osutub oma kodu soetamisel määrava tähtsusega teguriks laenu esmase sissemakse suurus. Ministeerium toetab võimalust, et noored pered saaksid jätkuvalt taotleda laenu madala omafinantseeringuga,? ütles Kuningas.

Riikliku tagatise idee pärit Lennart Merilt

Noore pere laenude riiklikku tagamist otsustati alustada president Lennart Meri eestvedamisel, et langetada kohustusliku omafinantseerimise määra, muutes sellega eluaseme soetamise noortele kergemini kättesaadavaks. Laenuvõtjate esmase sissemakse kohustus väheneb tagatise abil 34%-lt 10%-le. Eluasemelaenu tagatisi hakati väljastama 2000. a kevadel ning tänaseks on nende abil eluaseme soetanud või renoveerinud juba üle 12 000 noore pere ning spetsialisti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:39
Otsi:

Ava täpsem otsing