Võitja on selgunud - II Mägi-Eesti mängud

Kerli Nõu 27. august 2004, 00:00

Käimas on II Mägi-Eesti mängud ja parasjagu palgiviske ala, kus kolme katsega neljameetrine palk kella sihverplaati kujutaval väljakul täpselt 12 peale tuleb visata.

Koju siiski ei mindud, sest ?oti rahvusmänge, mis 31. augustil kaunis Lõuna-Eestis korraldati, jagus hiliste õhtutundideni. Saabumisel jagati kõigile külalistele ohtralt viskitalonge ning ?oti muusika taustal ringi jooksvad lapsed, koerad ja pilkupüüdvate kiltidega mehed tekitasid tunde, justkui kogu tegevus ei toimuks Eestis, vaid kusagil sootuks kaugemal.

Lõuna-Eesti Viskiklubi eestvedamisel korraldatud eestindatud mägimängud pärinevad ?otlaste highland games?i nime all tuntud ettevõtmisest. Juba teist aastat toimunud sportlikku laadi pereüritusel mõõtsid nelja Eesti viskiklubi ning ?oti Klubi esindajad omavahel rammu kivitõukes, palgiviskamises, raskuse kaugus- ja kõrgusheites ning köieveos. Ei puudunud ka viski pimetest, barbeque ega tants.

Pärast avakõnet hakkasid kohaletulnud viskiklubide esindajad võistluseks valmistuma ? tõsi, osa ka ergutamiseks. ?Igast klubist saab osaleda viis meest, kellest kolme parima tulemused arvesse lähevad,? seletas korraldaja Üllar Varik.

?Kas sellel aastal ka külaliste võistkond on?? hõigati vahele.

?Ei, ei ole? Ja põhjusega! Eelmisel aastal sattus külaliste võistkonda keegi kahemeetrine korvpallur, kes kõigi auhindadega pärast minema kõndis,? vastas Üllar. Nii võtsidki sellel aastal omavahel mõõtu Lõuna-Eesti Viskiklubi, Emajõe Akadeemiline Viskiklubi, Põltsamaa Viskiklubi ja sõprusklubina Tallinna ?oti Klubi sooviga, et kuld ja kard ikka ??otlastele? jääks.

Sellal, kui osa klubikaaslasi spordis rammu katsusid, asusid teised viskisõbrad barbecue? küpsetamises oskusi proovile panema. Küpsetamisvõistlust võeti päris tõsiselt. Lõuna-Eesti Viskiklubi mehed osalesid isegi üle talve väldanud kursusel ning ilmselt mitte ilma asjata, sest ka mainekatelt võistlustelt on arvestatavate tulemustega koju tuldud.

?Igas asjas on meil törts viskit sees,? avaldas pooleldi naljatledes edu saladuse Ralf Kalma Lõuna-Eesti Viskiklubist.

?Üldiselt on hea viski ning barbecue omavahel seotud küll,? ütles sõna sekka ka Eesti BBQ assotsatisooni president Tiit Treve, kes isiklikult selle eest hoolitses, et joogipõhiselt ürituselt ei puuduks ka meeleolukas söögitegemine.

?Mina küll ei tea, mille alusel seda liha nüüd hindama hakata,? tunnistab veidi eemal Raul Olle murelikult Jaak Maele, kes samuti barbecue-võistluse ?üriisse kuulub. ?Hinnake liha välimust, pehmust ning maitset,? jagab oma kogemust Inga Treve, kes isegi Lõuna-Aafrikas lihaküpsetamise võistlusel hindajaks olnud.

Aega läks ja asja sai. Peagi leidsid kõik hindajad enda eest viis nummerdatud karpi ning degusteerimine võiski alata.

?Ai, kuum on!? hõikab Mae.

?Peabki kuum olema!? naerab Inga Treve. Tükk aega on kuulda vaid karpide krõbinat. Mõne aja pärast võib Jaak Mae näol märgata nii väikest läiget kui ka võidurõõmsat naeratust ning kuulda repliiki: ?Töö on kiire ja korralik!? Samas nendib sportlane: ?Neile, kellele põhjalikult järada ja lutsustada meeldib, on siin raske.? Hinded etteantud tabelitesse kantud, ongi raske töö tehtud. Nüüd ei jää muud, kui tulemused kokku lüüa. Kes on II Mägi-Eesti mängude parim barbecue-meister?

Veidi eemalt kostuvad hääled räägivad pinevaest sportlikust võistlusmelust. ?Kuidas meil läinud on?? küsib erutunud häälel Tallinna ?oti Klubi president Peeter Kangur klubikaaslaselt. Ligi 130-liikmelise Tallinna vanalinna suurima aiaga ?oti Klubi juhtfiguur kirjeldab Lõuna-Eesti Viskiklubi organiseerimisoskust kiidusõnadega. ?Kadedaks teeb nende üksmeel. Seda on lust vaadata, kuivõrd pühendunult asjasse suhtutakse.?

Enne barbecue-võistluse võitja väljakuulutamist lasevad kõik kohaletulnud lihal hea maitsta ning üha rohkem viskitalonge leiab tee degusteerimisletini. 24kilone sangpomm lendab jätkuvalt üle üha kõrgemale kerkiva lati ja meeleolu on lustakas. Pärast köieveo lõppu saab valmis ka vardasse aetud siga ning sportmängud lõppevad söömise ja viskitestiga. Autasustamisel oli kõige rohkem põhjust hõisata Tallinna Viskiklubil ? just neile kuulusid Mägi-Eesti II mängude võitjatiitel ning viski pimetesti võit. Lihaküpsetamise tulemuste osas võisid ?oti Klubi esindajad rinna ette ajada: Jaan Habicht, Eesti BBQ-vanaisa, sai hästi hakkama.

?Viskiklubidesse kuuluvad üldiselt kihvtid loovad inimesed. Meie seas on palju näitlejaid, kunstnikke ja muusikuid,? sõnas Üllar Varik. Ta ei valetanud: õhtul olid Sööt ja Timm & Band, Bon?o, Marge ja Tallinna Viskiklubi liige laulja bändist K-Funky Aivar Hunt laval ja näitasid kõigile, mida nad oskasid.

Ürituse kulminatsioon oli südaöösel, pro?ektorid valgustasid torupilli mängivat neidu ? võrratult ilusad torupillihelid kajasid hämara taeva all, kuhu samal hetkel lahvatas ilutulestik.

Mägi-Eesti II mängude kultuuriprogramm kestis hommikuni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing