Viimsi valla abiga multimiljonäriks

Gea Velthut-Sokka 07. september 2004, 00:00

Vähemalt kaks kinnisvaraarendusega tegelevat ettevõtet on saanud viimaste kuude jooksul Uus Maa kinnisvarabüroo kaudu pakkumise osta Viimsis Lubjakülas 36hektariline maatükk. Krundi müügihind on 120 krooni ruutmeetri eest ehk kokku 43 mln krooni.

Paar kuud varem oli vallale kuulunud maatüki väärtuseks hinnatud ligi 10 mln krooni. Madal oli hind peamiselt seetõttu, et vallaga vahetuskauba tegemise ajal oli maa detailplaneeringu järgi veel sotsiaalmaa.

Kõnealune maatükk läks Viimsi vallavolikogu liikme, Ants Savesti firmale vahetuskauba käigus. Viimsi vallajuhid kinnitasid kevadel, et valla uue koolimaja ehitamiseks ainuõige koht on Savesti omanduses olev 2,8 hektari suurune staadion. Vastu pakuti ärimehele endist võidusõiduringrajaks mõeldud 36hektarilist krunti. Mai lõpus löödi käed.

Vaid kaks nädalat pärast vahetuslepingu allkirjastamist muutis Viimsi volikogu maa sihtotstarbe sotsiaalmaast elamumaaks. Kui mai lõpus hindas kinnisvarafirma Ober-Haus mõlema vahetuskaubas osalenud maatüki väärtuseks 9,4 miljonit krooni, siis elamumaaks muutumine annab krundile hoopis kõrgema väärtuse. Seda kinnitas ka kinnisvarafirma Ober-Haus hindamisgrupi juht Mare Pavelts.

Napilt kaks kuud hiljem on Savest asunud maad kinnisvarafirma Uus Maa abil müüma. Samas kinnisvaraportaalidest müügikuulutust ei leia. Ka Uus Maa tegevdirektor Ain Laugus pole enda väitel müügist teadlik. ?Jah, oleme arutanud, et see võiks olla hea projekt, sinna saaks teha väga atraktiivse elamurajooni,? rääkis Laugus. Tema sõnul on Uus Maa Same-Spordi poole pöördunud ettepanekuga maa ära müüa, konkreetset vastust pole aga enda sõnul veel saanud.

Ometi kinnitasid mitu arendajat, et Uus Maa maakler on saatnud neile pakkumised ning kiitnud krunti kui eramurajooniks sobivat.

Maaomanik Ants Savest ise keeldus müügiplaane kommenteerimast. ?Mul ei ole teiega midagi rääkida,? ütles ta.

Vallas võimul oleva Reformierakonna ja Viimsi Ettevõtjate Liidu koalitsiooniga opositsioonis oleva Res Publica liige Rein Madissoon meenutas, et volikogus oli maatüki sihtotstarbe muutmisel tehingu kohta infot vähe. ?Kui volikogu maa sihtotstarvet muutis, kutsusin kokku revisjonikomisjoni. Palusin kindlaks teha, kas vald on tehinguga kahju kannatanud. Ülejäänud komisjoni liikmed leidsid, et kõik on seaduslik ja ei näinud uurimiseks põhjust,? ütles Madissoon.

Vallavanem Enn Sau põikles kõrvale küsimusest, kas vald on tehinguga kahju saanud ning asus tõestama nüüd juba Savestile kuuluva maa madalat väärtust. ?Pole viga, teeme staadionile detailplaneeringu ja siis on ka selle maa väärtus paarkümmend miljonit,? märkis Sau.

Kui veel juuni põhjendas vallavanem Savestiga tehtud vahetuskaupa vajadusega saada vallale Savestile kuuluv staadion kui ainuvõimalik koht uue koolimaja ehitamiseks, siis täna on selge, et staadioni kohale sinna ei tule. ?Kahe hektari peal kool, nalja teete või. Kool tuleb meil lasteaia juurde,? ütles vallavanem Enn Sau.

Viimsi vallavalitsuse ja -volikogu võtmefiguurid tunnevad üksteist juba aastaid ning on võimul mitmendat hooaega järjest. Vahetuvad vaid ametikohad, mehed on samad.

Ärimees Ants Savest on teist hooaega Viimsi vallavolikogus ja töötab samal ajal ka valla ettevõttes Viimsi Saared juhatajana.

Vallavolikogu esimees Madis Saretok töötas enne aastaid valla maa-ameti juhina.

Vallavanem Enn Sau oli ka 90ndate lõpus abivallavanem, vahepeal leiti talle koht Viimsi Soojuse nõunikuna.

Enne teda oli vallavanemaks Kaido Metsma, kes nüüd on koos Savestiga volikogus ja tema isiklik sõber.

Volikogu liige ja reformierakondlane Vallo Palvadre ajab volikogu esimehe Madis Saretokiga ühiselt äri ning omab suurt osa Leppneeme maadest.

Kõik peale Palvadre lõid enne eelmisi valimisi Reformierakonnast lahku ning lõid valimisliidu Viimsi Ettevõtjate Liit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:42
Otsi:

Ava täpsem otsing