Laenuhaldur nõustab esmalt krediidi soovijat

Enn Tosso 04. oktoober 2004, 00:00

?Laenu taotlemise alustamiseks ei pea kohe pangale saatma lõpuni täidetud taotlust. Laenusoovijal on võimalik alustada ka pangas nõustamise aja kokkuleppimisega, st enne laenutaotluse esitamist on võimalik tulla laenunõustaja juurde, oma laenukavatsust tutvustada ja saada esmane hinnang laenusaamise võimalustele, samuti täpsed soovitused edasiseks tegutsemiseks. Seega aitab laenunõustaja laenu taotlemise etapis leida vajaliku laenutoote ja -tingimused ning kokku panna laenu taotlemiseks vajaliku dokumentatsiooni,? räägib Messimas.

Kui laen on juba välja makstud, saab laenuvõtja pöörduda nõustaja poole alati, kui ta soovib laenulepingus midagi muuta. Kindlasti on õige pöörduda kohe, kui tekib oht, et esialgu kokkulepitud korras laenu tagasimaksmine hakkab mingil põhjusel üle jõu käima, soovitab Messimas.

Messimase sõnutsi ei ole nõustamise eesmärk anda laenutaotlejale teada panga nõuded ja tingimused, vaid eelkõige kindlaks teha kliendi vajadused ja võimalused.

Hansapanga meediasuhete juhi Kristiina Tambergi sõnul on laenuhaldur just see panga-poolne kontaktisik, kelle poole tasub pöörduda kõigi enda pikaajalist laenu puudutavate küsimuste korral. ?Näiteks kui on tekkinud soov lisalaenu võtta või siis hoopis vajadus maksepuhkuse järele. Kui peaks juhtuma, et laenuperioodi jooksul tekib töökoha vahetuse tõttu või muul põhjusel ajutisi makseraskusi, tasuks sellestki võimalikult varakult oma laenuhaldurile teada anda,? annab Tamberg nõu.

?Viimasel ajal on olnud päris levinud ka see, et laenuperioodi jooksul on toimunud laenu tagatisvara, korteri kandmine kinnistusraamatusse. Sellest tuleks samuti oma haldurile teada anda, mis annab võimaluse taotleda madalamat laenuintressi, kui see oli korteri kui vallasasja pandi puhul. Kui intressi alandamine vormistada samaaegselt ehitise pandi ümbervormistamisega hüpoteegiks, on ka intressi alandamise tasu soodsam,? selgitab Tamberg.

Nordea Panga personaalpanganduse osakonna juhataja Toomas Paju sõnul võtab tavaliselt palju aega just kliendi esmakordne informeerimine. Näiteks ei peeta oluliseks, kas ostetav objekt on kinnis- või vallasvara, ning alahinnatakse ka perekonnaseisu tähtsust. Oma õigust varaga tehinguid teha tuleb tõestada, esitada vastavad dokumendid ? vallalise ja lahutatud laenutaotleja puhul toimub tagatise vormistamine erinevalt.

?Taotlejale tuleb selgitada juriidilisi termineid, et need oleks üheselt mõistetavad,? selgitab Paju.

Tema sõnul on eraldi valdkonnad ehitamine ja renoveerimine. ?Laenu taotlemiseks on vajalik teostatavate tööde eelarve ja kui see koostatakse ise, siis leiame tihti, et osa kulusid on jäänud kahe silma vahele,? märgib Paju, lisades, et kunagi ei tasu liiga kergekäeliselt taotleda kõige pikema tähtajaga laenu, kui on võimalik laen lühema aja jooksul tagasi maksta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:46
Otsi:

Ava täpsem otsing