Ülo Toomsalu • 7. oktoober 2004 kell 5:50

EPL: Riigikogulaste palk ületab uue künnise

Sotsiaaldemokraadid soovivad parlamendipalga kogu koosseisu ajaks kindlaks määrata.

Rahandusministeeriumi prognoos viitab, et järgmisest aastast tõuseb riigikogu lihtliikme töötasu ligi 28 000 kroonilt 30 700 kroonile, ministri töötasu aga 39 000 kroonilt 42 000 kroonile. Mõlemal juhul lisanduvad palgale esindustasud-hüvitised, kirjutab Eesti Päevaleht.

Riigikogulaste ja ministrite palgatõus tuleneb keskmise palga tõusust, sest praeguse korra järgi määratakse riigikogu liikme palgaks neljakordne, ministritele 5,5kordne keskmine palk.

Kui varem tõsteti palka igas kvartalis, siis nüüd korra aastas möödunud aasta viimase kvartali sissetulekuid aluseks võttes. Sääraste põhimõtete järgi saavad palka ka kohtunikud.

Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni aseesimees Eiki Nestor valmistub esitama eelnõu, mis muudaks kehtivat ?korrutamise? süsteemi ja kehtestaks ühesuguse palga terveks Riigikogu nelja-aastaseks koosseisu perioodiks. ?Minu arust on see korrutamine rumal,? ütles Nestor.

?Inimeste pahameel palkade aadressil on õigustatud, sest see automaatne korrutamise süsteem ei kehti ju kusagil mujal.?

Sotsiaaldemokraadi hinnangul on väär ka see, et Riigikogu ise oma palga paika paneb. Tema sõnul võiks rahvaesindajaile palka määrata keegi muu. ?Meie mõte oleks, et arvu kinnitaks jätkuvalt Riigikogu, kuid palga enese käiks välja nõndanimetatud tarkade kogu,? lausus Nestor.

Sellisesse komisjoni võiks kuuluda prominentsed ühiskonnaliikmed alates Teaduste Akadeemia liikmetest ja jätkates ametiühinguid liitva TALO ning Tööandjate Keskliiduga. ?See poleks jalgratta leiutamine, Soomes käib see asi niimoodi,? lisas Nestor.

Hetkel kuum