Sirje Rank • 1. detsember 2004 kell 22:00

Soome kaotab varamaksu

Teisipäeval valitsuse maksureformi kava esitledes nimetas Soome sotsiaaldemokraadist rahandusminister Antti Kalliomäki varamaksu igandiks. Globaliseerunud maailmas on see tulusid tasandava efekti minetanud ning 2006. a on kavas maks kaotada. Sama otsuse on teinud mitu riiki, viimaste seas Norra.

?Loobumine vähe sissetoovast, kuid ideoloogilisest maksust on mõistuse võit,? kommenteeris eile Kauppalehtis Soome kaubanduskodade keskliidu asejuht Pauli K. Mattila. Maksul on valitsuse tuludes väike osa, kuid see on negatiivselt mõjutanud investeerimisotsuseid ja suunanud kapitali passiivsetesse madala riskiga investeeringutesse. Raha seisab näiteks pangahoiustel, mis varamaksu alla ei käi. Samuti on see toonud varade ümberpaigutamise aastavahetuse eel, et maksu mitte maksta. ?Edaspidi saab raha investeerida õigel ajal õigesse kohta ehk sinna, kus tootlus on kõige parem,? ütles Mattila.

Eelkõige loodetakse huvi kasvu Soome firmade aktsiatesse ja fondidesse investeerimise vastu. See peaks tõstma Soome börsifirmade väärtust, aeglustama kapitali väljavoolu ning lisama turule riskikapitali. Helsingi börsil noteeritud firmade väärtusest on ca 70% välisinvestorite käes.

Soome valitsuse tulu varamaksust oli läinud aastal 1,86 miljardit krooni, mis tuleval aastal kahaneb suvel otsustatud muudatuste tulemusel 0,9?1,1 miljardile kroonile.

?Mõistlik otsus. Väiksemad firmad saavad kapitalile parema juurdepääsu,? kommenteeris Rootsi tööstusliidu Svenskt Näringsliv maksuala juht Krister Andersson. ?See suurendab Rootsile survet sama teha.?

Rootsi rahandusminister kummutas aga eile ootused Rootsi ettevõtjate hinnangul ettevõtlust enim pärssiva maksu kiirest kaotamisest. ?Esiteks toob see maks riigikassasse 8,4 miljardit krooni, mis on märkimisväärne summa. Teiseks kaasneksid maksu kaotamisega muutused tulude jaotamise poliitikas. Me oleme valinud väikeettevõtetele vastutulekuks pärandi- ja kinkemaksu kaotamise, et hõlbustada põlvkonnavahetust,? ütles rahandusminister Pär Nuder eile Rootsi ajakirjanikele.

Pärandi- ja kinkemaks kaob Rootsis 1. jaanuaril, kui parlament selle kahe nädala pärast kinnitab.

Varamaks jääb kehtima, lisaks plaanib valitsus maksu baasi laiendamist börsi O-nimekirjas noteeritud firmade aktsiatele, mis võib veelgi vähendada eraisikute huvi firmadesse investeerimise vastu. Ettevõtjad on aastaid nõudnud maksu tühistamist, et turule tuleks rohkem riskikapitali ja osagi välismaale pagenud miljarditest naaseks. Hinnanguliselt on piiri taga ca 875?1000 miljardit krooni.

Hetkel kuum