Romet Kreek • 28. september 2005 kell 22:00

Mis päästaks GM Delphi?

USA suurim autovaruosade müüja Delphi palus General Motorsilt abi pääsemaks pankrotist. Abiks isegi hädas olevalt autootjalt tahetakse kuus miljardit dollarit (78 miljardit krooni).

General Motors lubas kaaluda finantsabi andmist, kuid keeldus ütlemast, mis summast käib jutt.

Kuid miks peaks hädas autootja hädas varustajat päästma? General Motors saaks ehk Delphi kaudu oma kulusid vähendada.

Delphi plaanib kasutada raha vähendamaks kulusid, pakkudes preemiat pikaajalistele töötajatele, et need läheksid varakult pensionile, lahkuksid või nõustuksid väiksema palgaga.

General Motors on Delphi endine omanik ja suurim Delphi kunde. General Motorsi otsus ripub ametiühingute taga kinni. General Motors soovib, et ametiühingud aitaksid vähendada 5,6 mld dollari suurust tervishoiu aastakulu.

?General Motorsi ametiühingute läbirääkijate probleem on näidata ettevõtte juhtidele, et Delphi abistamine tasuks end ära,? ütles Center for Automotive Researchi analüütik Sean McAliden Bloombergile.

General Motors säästaks aastas 1,4 mld dollarit odavamate autoosade näol, kui Delphi ostaks välja oma 24 000 ametiühingu liikmest töötajat, kes teenivad 27,50 dollarit tunnis, ja asendaks need uute töötajatega, kelle tunnipalgaks on 14 dollarit.

General Motorsi aktsia hind langes teisipäeval 1,2 protsenti, 30,77 dollarile. Delphi aktsia hind kukkus 8 protsenti. Esmaspäeval alandas reitinguagentuur Fitch ettevõtte krediidireitingut veel ühe pügala võrra BB-tasemele. Nüüd on ettevõtte võlakirjad veel suurem rämps.

Hetkel kuum