KredEx jätkab piirangutega lühiajaliste eksporditehingute kindlustamist

ÄP 04. jaanuar 2006, 00:00

Alates 2006. aasta algusest kehtestas Euroopa Komisjon erandi, mille kohaselt on riiklikel krediidikindlustajatel lubatud ekspordigarantiid pakkuda vaid suhteliselt madala ekspordikäibega väike- ja keskettevõtetele.

Erand kehtestab nõuded väike- ja keskmise suurusega eksportivatele ettevõtetele. Olulisemaks nõudeks on aastase ekspordikäibe piirmäär, millest lähtuvalt ei tohi KredExi ekspordigarantiid sooviva ettevõtte aastane ekspordikäive ületada 2 miljonit eurot ehk ligikaudu 31 miljonit krooni.

Need tingimused kehtivad ainult lühiajaliste, kuni ühe aasta pikkuste Euroopa Liidu ja OECD riikide suunaliste ekspordigarantiide puhul. Väljapoole Euroopa Liitu ja OECD riike suunduva ekspordi puhul ning samuti kesk- ja pikaajaliste eksporditehingute garanteerimisele neid piiranguid ei rakendata.

KredExi juhataja Andrus Treieri sõnul arvestab KredEx uute lepingute sõlmimisel kõigi kehtestatud piirangutega, samas jätkatakse seniste klientide teenindamist olemasolevate lepingute alusel.

"Kuna komisjoni erand kehtestati lõplikus sõnastuses alles vähem kui kaks nädalat enne aastavahetust, siis on loomulik, et kõikide piirangute rakendumiseks on vajalik teatud üleminekuperiood ning juba võetud kohustusi tuleb täita," ütles Treier.

2005. aasta juulis pikendas Euroopa Komisjon KredExile antud eriluba Eesti ettevõtete lühiajaliste eksporditehingute kindlustamiseks kuni 31. detsembrini 2005. Alates 1. jaanuarist 2006 hakkas kehtima Euroopa Komisjoni poolt riiklikele ekspordigaranteerijatele mõeldud üldine erand, mis võimaldab KredExil kindlaks määratud tingimustel lühiajalise ekspordi garanteerimist jätkata.

2005. aasta novembri lõpu seisuga ulatus KredEx poolt garanteeritud ekspordikäive ligikaudu 742 miljoni kroonini, moodustades Eesti ekspordist 0,8%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:41
Otsi:

Ava täpsem otsing