Almunia: Eesti inflatsioon läheb üle piiri

Harry Tuul 23. jaanuar 2006, 00:00

"Kõige kriitilisem kriteerium on inflatsioon," lausus Almunia Bloombergi teatel. "Kui meie hindamine tehtaks täna hommikul avaldatud Eurostati andmete põhjal, ei täidaks kriteeriumi ei Eesti ega Leedu."

Eesti tarbijahinnad tõusid detsembris 3,6% aastasel baasil, Leedus 3%. Euroga liitumiseks peab riigi inflatsioon olema allpool kolme madalaima inflatsiooniga riigi keskmist näitajat pluss 1,5 protsendipunkti. ELi madalaima inflatsiooniga riigid on Rootsi, Soome ja Holland, kelle keskmine inflatsioon on 1% aastas. Seega on maagiline inflatsioonipiir Eesti jaoks praegu 2,5%.

Rahandusminister Aivar Sõerd pidas tõenäoliseks, et Eesti täidab hinnastabiilsuse kriteeriumi aasta teisel poolel. Tema sõnul on viimastel kuudel vahe kriteeriumi ja Eesti inflatsiooni vahel vähenenud. "Kui 2005. aasta suvest kuni hilissügiseni suurendas inflatsiooni peamiselt naftahindade tõus, siis aasta lõpus hakkas inflatsioonitempo taas alanema," ütles Sõerd. Sõerdi hinnangul seniste administratiivsete hinnatõusude mõju väheneb ja seeläbi peaks 12 kuu keskmine inflatsioon alanema.

Eesti Panga teatel on Eesti eesmärgiks endiselt võtta euro kasutusele 1. jaanuaril 2007. "Oleme hästi teadlikud, et praegu Eesti tõesti ei täida kriteeriumi, kuid oluline on seis hindamise hetkel," ütles Eesti Panga avalike suhete juht Janno Toots. "Pealegi alates 2006. aasta teisest kvartalist on oodata Eestis inflatsioonitempo alanemist."

Tootsi sõnul ei väida AlmuUnia, et Eesti ei saa liituda euroga plaanipäraselt, vaid viitab hetke probleemidele. "Rõhutame, et inflatsiooninäitaja hindamine toimub mitte enne kui aasta keskel, mil Eesti on olnud nõutud kaks aastat ERM2s ehk euro ooteruumis," ütles Toots.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:43
    Otsi:

    Ava täpsem otsing