Uued kunstmaterjalid vallutavad köögisisustaja südame

Silvi Toompalu 25. jaanuar 2006, 00:00

Töötasapind köögis peab olema vastupidav ja kergesti hooldatav, olles samaaegselt oluliseks disainielemendiks. Tänapäeval on sobivate materjalide valik lai, enamlevinud on lamineeritud, kivist, roostevabast terasest või puidust pinnad.

Laminaadid on kõrgsurvelaminaadiga kaetud puitplaadid. Kõrgsurvelaminaati valmistatakse vaiguga immutatud spetsiaalpaberi poognatest, mis pressitakse laminaadiks kõrgsurvepressis vastu terasplaati.

Pinna värviline osa on seejuures kaetud kulumiskindla ja hügieenilise melamiinvaigu kihiga.

Niisuguste tasapindade värvivalik on väga lai, neid on nii läikivaid kui ka matte.

Saksa köökide edasimüüja Riz Köögid OÜ disainer Triin Paju sõnul kasutavadki Saksa tootjad köögi tööpindadeks palju just kõrgsurvelaminaati, mis on altpoolt plastikuga impregneeritud. "Meil on kasutusel üle 50 erineva laminaadi, kõik matid, sest läikega pind ei pea nii hästi vastu," sõnas ta.

Laminaatplaati hooldatakse seda igapäevaselt niiske lapiga puhastades, paar korda aastas töödeldakse pinda ka kiviseebiga.

Vältida tuleks pikaajalist kokkupuudet veega liite-, lõike- ja kanditud kohtade ümbruses. Kuumade esemete alla kasutada spetsiaalseid aluseid, lõikamiseks lõikelauda. Hetkeliseks puuteks lubatud kõrgeim temperatuur on 180 °C.

Ka sisearhitekt Katrin Vaikla kinnitab, et kõrgsurvelaminaat on praegu üks ostetumaid köögitasapindade katteid: "Kõrgsurvelaminaat läheb hästi, sest selle hind on suhteliselt soodne," lisab ta.

"Luksuslikumad materjalid on aga marmor, graniit ja Okite. Neist marmor ei sobi köögitasapinnaks, sest imab plekke. Graniit on jõuline, Okite aga efektne materjal," sõnab Vaikla. Looduskividest levinumad on graniit, Aasia graniit, marmor, paekivi (dolomiit), kiltkivi ja pressgraniit Okite. Viimane on vaakumis kõrge kuumuse juures kokku pressitud suure ränisisaldusega komponentidest (kvarts, liiv, graniit), polüestervaigust ja UV-stabiilsetest värvipigmentidest. See on tugev ja vastupidav, tänu tihedale pinnale kerge puhastada, ei ima vedelikke, lõhnu ega rasva.

Graniidist tööpinnad on mõeldud kasutamiseks nii sise- kui ka välistingimustes. Toodet on töödeldud spetsiaalse kivikaitsevahendiga, mis hoiab ära toiduainete ja jookide poolt põhjustatud plekkide tekke.

Saksa köökide edasimüüja Riz Köögid OÜ disainer Triin Paju kinnitab, et uus pressgraniidist köögimööblimaterjal Okite on praegu väga populaarne: "Roostevaba teras läheb kalliks, praegu Okite graniidist veidi kallim, aga valik langeb sageli ikkagi Okitele, sest uus materjal meeldib klientidele."

Okite paigaldamisel puidust või metallist karkassile kasutatakse polüuretaanseid sidusaineid või silikooni. Toorplaate võib lõigata ja töödelda sarnaselt graniidiga, kasutades teemantkettaid ja sobivaid lihvijaid.

Niisuguse pinna hoolduseks pühitakse seda niiske lapiga. Väga määrdunud pinda võib puhastada spetsiaalselt Okite kivi jaoks välja töötatud Cleansei-Stone'i nime kandva vahendiga. Kuuma auruga puhastada ei soovitata. Pinda võivad kahjustada väävelhape, etüülhape, ketoon ja tugevad lahustid, sh värvi koorivad ained. Kindlasti tuleb vältida vesinikfluoriidhapet, seebikivi või kloori sisaldavaid lahusteid. On soovitatav vältida väga kuumade, otse pliidilt võetud nõude kokkupuudet kiviga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing