Aus ja lihtne mood

Kristina Herodes 27. jaanuar 2006, 00:00

Need pole otseses mõttes moerõivad - mood on selline hooajaline asi. Tahtsin teha midagi, mille väärtus kestaks sõltumata moest, avab Reet oma rõivaste idee.

Reet on ise säästliku ja hooliva mõtteviisi kehastuseks, keskkonna hoidmine pole lihtsalt mõte, see on eluviis ja maailmavaade, mis iseloomustab tema kõiki tegusid. "Jah, ma olen küllaltki idealistlik," tunnistab Reet oma hoiakute selgusest rääkides. Kui ausalt teha ei saa, jääb asi tegemata. Kui otsekoheselt öelda pole sobiv, ei ütle Reet parem üldse midagi.

"Ei noh, aus värk - kõik ongi päris," ütleb Reet. Tema rõivad on ehe originaallooming, valmistatud kohalike meistrite poolt looduslikest materjalidest. Igat eset on üks ainulaadne eksemplar, vahel on neid eri suuruses ka 3-4, kuid igal on siiski oma nägu olemas. Harmoonilist tervikut poekeses täiendavad looduskosmeetika, orgaaniliselt puhtad teed ja aroomid, taaskasutusest inspireeritud kingitused ja ehted.

Tillukeses Müürivahe tänava poes on vähe asju. Hinnad on õiglased - meistrid pole alamakstud, samuti ei pea tuleva kandja ülesupitatud imago või hiiglaslike reklaamisummade tõttu maksma rohkem, kui asi ise väärt on. Lihtne, eks ole?

Idee headust mõõdab selle väärtus meie tervikliku maailma seisukohalt, mida see annab meie loodusele, meie inimestele, meie mõttemaailmale ja meeltele.

Reet Ausi looming tugineb lihtsatel põhimõtetel: tekitada vähe prahti, kasutada vähe energiat ja anda hooliv panus ühiskonna arengusse. Eesti naiste võimalus teha ilusat tööd ja saada selle eest õiglast tasu ja tunnustust pole kogu idees sugugi vähetähtis fakt. "Ma näen tegelikult, et just meistrid väljaspool Tallinna saaksid tööd ja valmistaksid minu ideedest rõivad." Koostööd õmblejatega iseloomustab moelooja sõnaga "armas", igas lauses on tunda siirast vastutustunnet ja meeskonnaga arvestamist.

Kohaliku originaalloomingu ellujäämisraskustega hästi tuttav Reet oli oma ootustes realistlik ja illusioonivaba, isegi konservatiivne. Tegelikkus osutus aga hoopis teiseks. Väike moepood kujunes juba napilt nädalase lahtiolekuajaga mõttekaaslasi ühendavaks sõlmpunktiks. Esimestel päevadel leidis omaniku ligi pool esmakollektsiooni mudelitest, hulk huvilisi ootab isiklike mõõtude järgi õmmeldavate rõivaste valmimist, sest iga näidis ei pruugi kohe selga sobida. "Meie oma inimesed, kes mõtlevad terviklikult ja tahavad teada, mis nende ostudega kaasneb keskkonna mastaabis - neid on nii palju!" rõõmustab Reet Aus.

"Tead, see on nii naljakas. Ma ükskord just mõtlesin selle peale - selleks, et jõuda inimesteni, pole vaja raisata sentigi. Kui asjal on korralik sisu, lugu on tugev ja aus, leiavad sarnase mõtteviisiga inimesed selle ise üles." Eestis pole tihti võimalustki oma hoolivate ja keskkonnateadlike tõekspidamiste alusel valikuid teha. Kuid südamega inimesed on olemas, need, kes tajuvad maailma tervikuna ja ei taha asjata kulutada ega süüdimatult tarbida.

Moekollektsioon toodi inimeste ette värskel viisil - moekontserdiga Von Krahli teatris. Väike saalitäis publikut sai niivõrd tervikliku, spontaanse ja jõulise elamuse, et seda ei saakski liigitada moe, muusika, või kunsti valdkonda kuuluvaks. Pigem oli tegu hingeliselt ülesehitava teraapilise elamusega. "Ma pole ammu teinud ühtegi moeprojekti nii suure lustiga. Koostöö nende tugevate, karismaatiliste naiste vahel oli täiuslik - absoluutne teineteisemõistmine."

Maailma mastaabis on hooliv ja vastutustundlik eluhoiak üha enam pooldajaid võitev suund. Paradoksaalsel kombel hoitakse keskkonda seda enam, mida vähem on alles jäänud hoida. Seda enam võiksime mõelda meie oma ilusal maal elades - kohapealne loodus tuleks oma imelisuses tervikuna looduskaitse alla võtta. Tihti lahtub hetkeline üllas idee lootusetustundesse. Peamine pidur on tunne, et sinu väikesest teost mitte midagi ei muutu. Aga palju väikeseid valikuid on aluseks suurtele muutustele. Iga väike asi - omada vähem asju, pakendada vähem ja tekitada vähem rämpsu - on juba hoolivuse väljendus. Maailmas on liiga palju asju. Ületootmise ja tarbimise ahel ei tee kedagi õnnelikumaks, upume esmalt oma asjadest ülekoormatud kodudesse ja sisuliselt iseenda tekitatud prügisse. Reet on sel teemal väga konkreetne: "Me ju saeme omaenda jalga! Meil pole õigust koormata keskkonda põhjendamatult."

Miniatuurne Reet on nagu tuumajaam, kel käsil mitu maailma parandavat projekti. Tulevikuplaaniks on kunstikeskuse käivitamine. "Anda soovijatele võimalus õppida kasutama oma loovust, arendada kreatiivsust," ütleb ta lihtsalt. Samuti on südamelähedane teema hoida alles tõelisi meistritarkusi ja käsitööoskusi ning kasutada neid tänapäevases võtmes. Loovusepesa nimi saab olema sama lihte, nagu Reet Ausi enda sündides saadud nimi - "Mina koolituskeskus".

Mida lihtsam ja ausam enda vastu olla, seda parem on elada. Maailma keerulisemaks tegemisel pole mingit mõtet, niisamuti moes - stilistikamuutused ja huvitavate pinnakihtide vahetused on küll põnev vaatemäng, aga sisimas tahame me lihtsalt iseendaks olla. Ja selle üle rõõmu tunda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing