Tartlased lõikavad tulu mängurite kire pealt

Annika Matson 20. veebruar 2006, 00:00

Rikkaks loodavad tartlased aga saada tänu sündmustele, mis toimuvad Eestist tuhandete kilomeetrite kaugusel. Nimelt maailma ühes suuremas finantskeskuses Londonis, sealsel väärtpaberibörsil. Jutt on firma Playtech Estonia emafirmast Playtech Group, mille peakontor asub Küprosel. Playtechist on seni kuulnud vaid vähesed. Varsti aga räägivad kindlasti paljud eestlased, rind uhkusest punnis, kuidas meie programmeerijad on maailmas infotehnoloogia esirinda tõstnud nii internetitelefoni Skype kui ka mängulusti pakkuva Playtechi.

Ajalugu teeb Playtech Eestis igal juhul. Arvatavasti juba sellega, et emafirmast pakutud aktsiaoptsiooni programmis osalesid kõik ametis olnud töötajad.

"Koristajast tegevjuhini - kõik allkirjastasid lepingu aktsiate optsiooniprogrammis osalemiseks," ei varja Playtech Eesti tootmisjuht Martin Sieben heameelt. Kui suure summa ta ise optsioonidesse panustas, jättis ta saladuseks: "Lepingu sisu on ülisalajane ning leping oli iga töötaja puhul erinev." Selgituseks siis, et aktsiaoptsioon on kokkulepe, mis annab selle omanikule võimaluse soetada tulevikus väärtpabereid turuhinnast odavamalt.

Küsimusele, kas ka teised eestlased saavad Playtechi aktsiate esmase avaliku emissiooni märkimises osaleda, vastab Sieben, et see pole veel päris kindel, aga nii võib juhtuda küll. Uutelt investoritelt kogutava rahaga on firmal plaanis "kärtsu ja mürtsuga", nii on Siebeni sõnad, uued tooted mängurite ette paisata.

Playtech Eesti tehnilise toe vanemspetsialist Tuuli Talur selgitab, et osales aktsiaoptsiooniprogrammis, sest kõigile töötajatele tehti ilma tingimusteta pakkumine. "See tähendab tulevikus mulle arvestatavat tulu, polnud põhjust sellest keelduda," on Taluri põhjendus lihtne.

Tema on saadud optsioonide hulgaga rahul. "Kuna ei osanud üldse oodata, kui suur summa olla võiks, siis oli see ilus üllatus. Igasugust positiivset tagasisidet on alati meeldiv kuulda ja kuna optsioonide hulk on ikkagi kaudne hinnang inimese senisele tööle, on hea teada, et Playtech väärtustab mu panust," kirjeldab ligi neli aastat firmas töötanud naine.

Ta tunnistab, et mingil määral aitas arvutusi teha ka firma, et saada ettekujutus, mis summadest võiks mõelda. "Ma olen üsna kindel, et me teeme kõik piisavalt head tööd ja see aktsia hind ainult tõuseb," on Talur tuleviku suhtes optimistlik. "Ma usun, et see oleks väga hea investeering ka teistele eestlastele."

Nagu enne juba mainitud, kavatseb Tartus asuva internetimängude tarkvara tootja emafirma Playtech Group aktsiad paari kuu jooksul noteerida Londoni alternatiivbörsil. See sõnum ei jätnud külmaks ka Euroopa tuntuima majanduslehe The Financial Timesi uudistekütte. "Reedel siis pühendati Playtechile ikka korralik uudis, varasemalt on meid vaid väikselt veerus märgitud," märgib Sieben.

Ajaleht kirjutas, et firma loodab aktsiate börsile viimisega teenida 175 miljonit Inglise naela (ligi 4 miljardit Eesti krooni) ning analüütikud ennustavad uue börsiettevõtte turuväärtuseks 550 miljonit naela ehk 12,6 miljardit krooni. Võrdlusena võib tuua, et Tallinna börsi suurima firma Eesti Telekomi turuväärtus on 16 miljardit krooni. Playtechi omanikel on kavas aktsiate börsile viimisel nii uusi aktsiaid välja lasta kui ka müüa 25 protsenti nende valduses olevaid aktsiaid.

Financial Timesi andmetel on Playtech Group ka väga kasumlik ettevõtte. Eelmisel aastal teeniti 48 miljoni dollari suuruse (632,6 mln krooni) käibe juures 36 miljonit dollarit (474,5 mln krooni) kasumit.

Teada on, et sadade miljonite kroonide omanikuks saab firma börsile viimisel ka üks eestlane. Äripäev on varem tulevaseks miljonäriks välja pakkunud 29aastase Rain Kivisiku, kes on Krediidiinfo andmetel Playtech Eesti juhatuse liige. "Ei kinnita ega lükka ümber," on olnud mehe enda kommentaar meediale.

Küll aga on teada, et enam kui pool firmast kuulub Iisraeli päritolu ärimehele Teddy Sagile, kes on varem ühe oma firma noteerinud Nasdaqi börsil. Financial Times kirjutas, et aktsiate viimisest Londoni alternatiivbörsile teeniks Sagi 70 miljonit Inglise naela ehk ligi 1,6 miljardit krooni.

Playtech Group alustas tarkvara tootmist kasiino-, pokkeri- ja bingomängudeks ning spordikihlvedude sõlmimiseks internetis 1999. aastal. Playtech Eesti avas uksed umbes aasta hiljem ja pakub täna tööd umbes 200 inimesele. Playtech Groupis kokku töötab poolsada inimest rohkem, seega toimub suur osa tarkvaraarenduse just Eestis. Firmal on plaanis kontor avada ka Iirimaa ja Inglismaa vahel asuval Mani saarel, millest on kujunenud internetis mänge pakkuvate operaatorfirmade offshore-paradiis.

Eestlasest töötajatel aga uue kontori avamise pärast muret tunda ei tarvitse. "60 inimest oleks meil veel tänavu vaja Eestist juurde palgata, aga see pole enam nii lihtne," ütleb Playtechi kommunikatsioonijuht Martin Leiger.

Kui Londoni börsile pürgiv firma põhinimekirja nõuetele ei vasta, siis on tal võimalik noteerida oma aktsiad börsi alternatiivnimekirjas. Selle valiku on teinud ka Playtech.

Londoni börsi alternatiivturg (Alternative Investment Market) on spetsiaalselt mõeldud väiksematele ja kasvavatele ettevõtetele. Kui Londoni börsi põhinimekirjas olevatele firmadele on vabalt kaubeldavate aktsiate arvu ja turuväärtuse suhtes ette nähtud alampiirid, siis alternatiivturul need piirangud puuduvad.

Londoni alternatiivnimekiri käivitati 1995. aastal, sellest ajast on firmad selle kaudu kogunud 24 miljardit naela ehk üle poole triljoni krooni.

Selle aasta jaanuari seisuga oli alternatiivnimekirjas noteeritud üle 1400 firma, kellest 1200 olid Briti ettevõtted. Kokku on Londoni börsil noteeritud 2800 firmat turuväärtusega 3500 miljardit naela (80 triljonit krooni).

Tore, et jälle üks uus ja huvitav Eesti infotehnoloogiafirma on maailma jõudnud. Eestist on viimasel ajal tulnud kaks huvitavat infotehnoloogiaettevõtet korraga. Ühe suure, Skype'i turuväärtus on juba teada ja teine, Playtech, on nüüd potentsiaalse suure turuväärtusega ettevõte. Mõlemad põhinevad Eesti inseneride ja tarkade inimeste vaimujõul. Kui meil oleks üks selline edukas firma olnud, oleks seda võidud juhuseks pidada, aga nüüd, kui on näha, et on rohkem, siis on näha tugevat trendi.

See näitab, et Eestis on olemas kõik - hea ärivaist, kommunikatsioonivõime ja tasemel programmeerijad. Tarkvaratoote ehitamine on nagu maja ehitamine - seal on vaja head arhitekti, projektijuhti, alltöövõitjaid ja distsipliini.

Playtechi tegevused on kaetud saladuslooriga, raske on saada nende kohta infot ja pole midagi suurt teada firma varasemate majandustulemuste kohta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing