Tallinna tüüpkorterite hinnatõus peatunud

Erki Freiberg 06. märts 2006, 00:00

Näiteks Lasnamäel, mida kinnisvaraeksperdid peavad üheks Tallinna korterituru indikaatoriks, on alates veebruari keskpaigast tüüpkorterite ruutmeetrihinnad kinnisvaraportaali City24 admetel langenud 23 213 kroonilt 22 991 kroonile.

Viimaste kuude jooksul on hüppeliselt suurenenud ka müüki pandud korterite arv. Kui möödunud aasta oktoobris oli Lasnamäel müügis natuke üle paarisaja korteri, siis tänase päeva seisuga ulatub müüdavate korterite arv selles piirkonnas üle tuhande. Vahe on viiekordne.

Kinnisvaraspetsialistide sõnul peegeldab see tendents olukorda kõigis Tallinna "mägedes" ja äärelinnas üldiselt.

Uus Maa äärelinnakorterite osakonna juhataja Svetlana Arro ütles, et võrreldes eelmise aasta lõpuga on olukord praegu kardinaalselt erinev. "Veel aasta lõpus oli nii, et kõik müüki pandud korterid osteti kohe ära. Nüüd inimesed ootavad ja vaatavad ja osta ei taha keegi," lausus Arro. Lasnamäel on neil juba kaheksa korterit pikemat aega müügis, vaid paar kuud varem oleks selline pilt olnud mõeldamatu.

Kuigi tüüpmajade kasutatud korterite hinnad on eelmise aasta lõpuga võrreldes tänaseks langenud keskmiselt ligi 50 000 krooni, arvab Arro, et tegemist on siiski lühiajalise langusega.

Ober-Haus Kinnisvara Eesti tegevjuhi Hindrek Leppsalu hinnangul on äärelinna vanades majades asuvate korterite puhul oodata hindade mõningast alanemist.

"Täna toimuvad tehingud detsembri hinnatasemetel, mis tähendab, et ostjad ei ole aasta alguse hinnatõusuga kaasa läinud. Need, kes täna tahavad tehinguni jõuda, peavad hinda 4-6 protsendi võrra alandama. Samas uute korterite puhul on endiselt pigem tunda kerget hinnatõusu," lausus ta.

ERI Kommertskinnisvara Lahenduste hindamisosakonna juhi Andres Tederi hinnangul peegeldavadki City24 numbrid tegelikku olukorda, kus kiire hinnatõus on peatunud. "Selline olukord, kus näiteks novembris ühetoalise renoveeritud korteri hind tõusis 22 protsenti kuus, ei saanud lihtsalt kaua kesta," lausus ta.

Tederi sõnul puudutab pakkumiste suurenemine eelkõige olukorda Tallinna kinnisvaraturul ja just tüüpelamurajoone.

Arco Vara Kinnisvarabüroo Tallinna elamispindade osakonna juhi Urmas Tehveri hinnangul on tänavune aasta kaasa toonud pakkumismahu suurenemise, mis on tema sõnul täiesti normaalne nähtus.

"Eelmise aasta teisel poolel pakkumiste defitsiidist ajendatud hüppeline hinnakasv ning olematud müügiperioodid on tänaseks mööda saanud. Pakkumiste vähesusest ajendatud hinnakasv tõi kaasa ka kohatise ülehinnatuse, mistõttu saab täna Lasnamäe korterite hinnatrende analüüsides märgata vaid ligi 1protsendilist hindade langust," märkis Tehver, kuid lisas, et hinnalanguse trendina seda märkida ei saa.

Ta lisas, et pakkumiste arvu vaadates saab paralleele tuua mõne aasta taguse seisuga ning seega ei ole tema arvates ka siin mingit olulist ohu märki, sest novembris ja detsembris ongi reeglina tunduvalt vähem müügipakkumisi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing