Paberitootjatel rõõmupäev

Raivo Sormunen 09. märts 2006, 00:00

Helsingi börsil olid eile väga tugevas hoos paberitootjad, kuna sektori kolmas maailmas - UPM Kymmene - lubas kasumi parandamiseks 11% oma tööjõust koondada ja tootmisvõimsust vähendada.

3600 töötaja koondamisuudis lennutas asjaosalise aktsia pärastlõunaks 19,04 euroni ehk 5,5 protsendiga plussi. Tegemist oli kõrgeima hinnatasemega pärast 2002. aasta juulikuud.

Väga hästi edenesid ka konkurentide väärtpaberid. M-Reali aktsia tõusis 7,7% ja Stora Enso 5,5%.

UPM võib sulgeda kolm tehast ja vähendada ajalehepaberi tootmist. Selle teguviisiga loodetakse tekitada aastas 200 mln eurot säästu. Kasutult seisvaid tehaseid on kinni pannud juba Stora Enso ja teised paberitootjad.

Nõudlust ületava pakkumise tõttu on Euroopas paberihinnad viimase nelja aastaga kukkunud viiendiku võrra. Samas on kasvanud aga märgatavalt tootjate kulud energiale ja kemikaalidele. Euroopa paberituru nõudluse mahuks hinnatakse 44,3 mln tonni, samas kui tootmisvõimsusi on tehastel 57,4 mln tonni eest.

Kui 2001. aastal ulatus UPMi tegevuskasumi marginaal 16,3 protsendini, siis möödunud aastal oli vastav näitaja langenud 5,6 protsendini.

"Nad on agressiivsemad, kui me arvasime. See on paberi hinnale ja kogu sektorile positiivne märk," ütles Bloombergile Roburi fondivalitseja Carl-Fredrik Lorenius.

"See on asi, mida me oleme oodanud. Tehaste kinnipanek on hea nii firmale kui ka kogu sektorile," kordas Opstock Securitiese analüütik Henri Parkkinen.

Euroopa börsid liikusid eile viimase kolme nädala madalamatel tasemetel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing