Toorpuiduturul algas aasta pingeliselt

Ulvar Kaubi 15. märts 2006, 00:00

Eestis ja Lätis on tormikahjustuste likvideerimine peaaegu lõpetatud. Rootsis see veel jätkub. Tormikahjustusega metsas lebava okaspuidu kvaliteet ei kannata aga kahte suve välja, mistõttu võib eeldada olukorra muutust selle aasta teisel poolel.

Mädanikuga kahjustatud puidukiu kasutamisel tselluloositööstuses langeb saadav saagis ja kulub rohkem kemikaale, mis suurendab kulusid. Seetõttu seavad paberipuidu ostjad toorme kvaliteedi sõltuvusse puidu raiumise ajast. Kui tarbepuiduna kõike enne talve lõppu realiseerita, tuleb jäägid küttepuiduks müüa.

Tarneahelas on oluliselt suurema tähtsusega paberi tootmine ja müük. Ja selles sektoris valitseb üliterav konkurents, mis on viinud paberi hinna jätkuva alanemiseni maailmaturul.

Arvestades, et meile lähimad tugevate traditsioonidega paberitööstused asuvad kõrge elatustasemega Soomes, Rootsis ja Norras, tekitab pingeid konkurentsivõimeliste hindadega tootmine. Selle aasta alguses on mitmed tootjad teatanud paberimasinate seiskamisest.

Tootmismahu vähenemine Skandinaavias mõjutab paberipuidu müüki lähiregioonis. Vajalik kogus ostetakse sealt, kus selle hind on madalam. Asjade selline käik võib okaspuu paberipuidu hindade tõusu takistada või edasi lükata. Kui vahetult enne 2005. aasta jaanuaritormi maksti Eesti sadamates kuusepaberipuidu eest 650 kr/tm, siis nüüd on hind 400 kr/tm ja selline hind püsib vähemalt II kvartali lõpuni.

Kuigi torm lehtpuumetsi ei rüüstanud, pole kasepaberipuidu turg sugugi paremas seisus. Enne tormi oli paberipuidu hind sadamas 570 krooni tihumeeter, nüüd on hind vaid 470 krooni tihumeeter.

Kasepuidu nõudluse lähituleviku väljavaated teeb ähmasemaks ka uue fenomenina eukalüpti tselluloosi kasvav import Skandinaavia paberitööstuste poolt.

Paberipuidu kõrval on metsaomaniku suuremaks huviks palgi hind ja selle areng. Kuusepalgi hinnatõusuks on lähematel kuudel ehk veidi veel ruumi, kuid samas ei ole pakkuda lisakoguseid.

Küttepuidu turg on läbi aegade kõrgeimas seisus. Kuni möödunud aasta lõpuni ühtlaselt ja pidevalt tõusnud hinnad on tänaseks püsima jäänud, olles pea samas suurusjärgus paberipuidu hindadega.

Praegu on õige aeg üles töötada pehmetel pinnastel asuvad kehvema kvaliteediga puistud, et suurt nõudlust leevendada.

Küttepuidu hind liigub fossiilkütuste hinnatõusule teatud ajalise inertsiga järele. Kui see hind tõuseb, võib oodata ka küttepuidu hinnatõusu. Halupuude hind on indikaator, mis kandub edasi töötlemata küttepuidu hinnale. Lõhutud ja laotud halupuude hind on keskmiselt 450 kr ruumimeeter koos kohaletoomisega.

Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) paigaldas kohalikesse omavalitsustesse riigimetsa paiknemist kirjeldavad kaardid ning avalikustas kodulehel uuendusraieid, kuivendussüsteemide rekonstrueerimist ja teedeehitust puudutava info.

RMK kodulehel www.rmk.ee on metskondade tutvustuste all kõigi kavandatavate uuendusraiete nimekirjad. Samuti avalikustatakse seal info kuivendussüsteemide rekonstrueerimise ja teedeehituse kohta, enne kui töödega algust tehakse.

Kohalikesse omavalitsustesse paigaldatud kaartidel on välja toodud RMK majandatava riigimetsa kvartalite asukohad ja metskondade kontaktid, kes konkreetsel maa-alal metsa majandavad. "Huvi korral saavad inimesed metsatöid käsitleva täiendava info saamiseks pöörduda metskonda," lausus RMK metsamajanduse keskkonnajuht Toomas Väät.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing