Vanametall kujutab endast kõrge taaskasutusväärtusega materjali

Kaido Aettik 15. märts 2006, 00:00

Vanametalli taaskasutusel on tootmisprotsessi energiakulu maagi tootmise protsessiga võrreldes 60-95% väiksem. Energiasääst on võrdne 400 000 ühepereelamu energiakulu aastase säästuga.

Vanametalli taaskasutusse suunamisele saab iga inimene väga edukalt kaasa aidata. Koduses majapidamises või tootmises tekkivast metallist vabanemiseks on kaks peamist moodust: viia metall ise kogumispunkti või tellida metalli äraveoks vanarauatakso.

Vanametalli omanik võiks teada, et vanal metallikolal on reaalne rahaline väärtus. Metalli hind sõltub selle liigist. Enne kogumispunkti viimist on kasulik sorteerida eraldi must ja värviline metall. Suurte koguste korral (alates ühest tonnist) tasub eelsorteerida ka musta metalli. Musta metalli liigi määrab ära metalli paksus ja mõõtmed.

Värvilise metalli liike on 30 ringis ja eelsorteerida tasub ka päris väikeseid koguseid, sest väärtuslikumate värvilise metalli liikide hinnad võivad ulatuda kuni 56 000 kroonini tonn. Samas ei tasu sorteerimise pärast liialt muretseda, sest vastu võetakse ka eelsorteerimata metalli. Sellisel juhul makstakse inimesele toodud metallisortide keskmist hinda.

Metalli ära tuues vormistatakse metalli üleandmis-vastuvõtmisakt. Seadusest tulenevalt peab lepingu vormistamiseks inimesel kaasas olema isikut tõendav pildiga dokument (näiteks autojuhiluba või ID-kaart). Maksupettuste ja kahtlaste tehingute vältimiseks ei toimu sularahas arveldamist, raha kantakse inimese kontole pärast akti vormistamist. Seepärast on kindlasti vaja teada ka oma isikliku konto numbrit.

Juhul, kui metallese on liiga suur või raske sõiduauto või väikese bussiga transportimiseks või on metalli koguseliselt väga palju, siis saab metalli äraveoks tellida vanarauatakso.

Vanarauatakso hind Tallinna piires on 650 krooni üks väljakutse, mujal Eesti linnades on hind kuni 200 krooni võrra odavam ja maakondades arvestatakse tasu kilomeetrite järgi (13 krooni kilomeeter).

Äraveoteenuse hind arvestatakse metalli hinnast maha ja selleks, et äraveo eest mitte maksta, peab inimesel olema ära anda vähemalt 0,5 tonni metalli (võrdluseks: keskmine malmvann kaalub 0,1 tonni, sõiduauto umbes 0,8 tonni).

Vanarauatakso on varustatud spetsiaalse kaaluga ja tehingu saab vormistada inimese juures kohapeal. Raha kantakse inimese kontole pärast seda, kui autojuht on metalliga jõudnud lähimasse metallifirma teeninduspunkti.

Vanametalli saab taaskasutusse anda peaaegu kõikides Eesti maakondades. Teeninduspunktid asuvad Tallinnas, Türil, Tartus, Valgas, Viljandis, Pärnus, Haapsalus, Paldiskis, Rakveres, Kohtla-Järvel ja Narvas.q

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:11

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing