Helsingi börs tänavu Tallinnast ees

Lauri Matsulevit? 28. märts 2006, 00:00

Soome börsi aktsiaid kattev börsiindeks HEX on viimase kuue kuuga tõusnud 17%. Võrdluseks on näiteks Eesti börsifirmasid jälgiv Äripäeva indeks selle ajaga 4 protsenti miinuses.

Kõige hoogsamat tõusu on Soomes näidanud projekteerimise ja ehitusega tegelev Tekla, mille aktsia on tõusnud kuue kuuga üle 110%.

Helsingi börsifirmade tõusu taga on eeskätt soodsad makromajanduslikud tingimused. "Intressimäärad on madalad ning turu volatiilsus on samuti madal," rääkis FIM Securitiese analüütik Lauri Saarela. "See tähendab, et investori jaoks on ka riskid madalamad ning see on aktsiahindadesse üle kandunud." Kuna risk on madalam, võivad ka aktsiad olla suhtarvude põhjal Saarela sõnul kõrgemini hinnatud.

Kui Eestis võib viimasel ajal näha tendentsi, et Balti-suunalised fondid on oma raha siinselt turult välja viinud, siis Soomes on pigem vastupidi. Saarela sõnul toetavad turgu nii erainvestorid kui ka suured fondid, millesse on viimasel ajal palju raha tulnud.

Juhul, kui intressimäärad ja riskitase jäävad praegusele tasemele ja majanduses mingeid negatiivseid üllatusi ei tule, peaks tugevus Soome aktsiaturul püsima veel vähemalt pool aastat.

"Aktsiad on muutunud atraktiivseks investeerimisobjektiks ka mujal Lääne-Euroopas," sõnas Evli Banki peaanalüütik Matti Riikonen. Ka tema kinnitas, et nii kaua, kui intressid jäävad soodsateks, eelistatakse aktsiaid võlakirjadele.

See, et Tallinna börs on viimasel ajal võrreldes Helsingiga suhteliselt kehvasti liikunud, pole mingi ime. "Kuna viimaste aastate tõus on olnud väga kiire, siis leiavad investorid, et hinnatasemed ei saa jätkuvalt tõusta," ütles Riikonen. "Seega eelistatakse suuremaid ja likviidsemaid turge, kust on võimalik negatiivse signaali korral hõlpsamini väljuda."

Soomes on ennast teistega võrreldes eriti hästi näidanud tööstussektor ja energeetika. Saarela tõi näiteks Rautaruukki ja Fortumi. Ettevaatavalt on tema jaoks tugevamad eelkõige Nokia allhankijad ja pangad. "Pangandus kasvab kiiremini kui majandus keskmiselt ja praeguse intressikeskkonna juures võiksid pangad olla kõrgemalt hinnatud," lausus ta. "Lisaks näeme me tõusuruumi Nokiale."

Peale turuliidri Nokia on suur mõju Helsingi börsiindeksile Soome paberitööstusel. Sellest valdkonnast on tulnud viimasel ajal olulisi uudiseid, mis on pannud ka aktsiad ning kogu turu soodsas suunas liikuma. Näiteks teatas paberitootja UPM ulatuslikest restruktureerimiskavadest, mis on mõjutanud positiivelt kogu metsatööstust. Mobiilioperaatorit Elisa, millel on suur osakaal indeksis, on saatnud jällegi ülevõtmiskuulujutud.

Samas hoiatas Riikonen, et ettevaatlik tuleks olla enim tõusnud aktsiatega, näiteks Rautaruukkiga. Aga õige hetke tabamisega on raske. "Näiteks fondivalitsejatel, kelle edukust mõõdetakse iga kolme kuu tagant, on riskantne mitte tõusuga kaasa minna," seletas ta. Kui liiga vara tõusvatest aktsiatest väljuda, võib fond turu keskmisele alla jääda ja investorid viivad selle fondihalduri juurest oma raha minema. Seega tahab iga fondijuht olla tõusu ajal rongi peal ja see annab turule omakorda hoogu juurde.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:52
    Otsi:

    Ava täpsem otsing