Soome-Vene merekaabel kohtab vastuseisu

Sirje Rank 11. aprill 2006, 00:00

Kaabli ehitamisest on väga huvitatud Soome ning samuti Rootsi energiamahukas tööstus, mis on mures elektri hinna tõusu ning suure kõikumise pärast Põhjala elektriturul. Projekti üheks suuremaks vastaseks on aga ülekandevõrgufirma Fingrid, mille suuromanikud on Soome enda suurimad elektritootjad Fortum ja Pohjolan Voima. Kahtlustatakse, et suurtootjad üritavad tõkestada konkurendi turuletulekut, mis seaks hinnad Põhjala elektriturul surve alla.

Vene firma United Power esitas Soome kaubandus- ja tööstusministeeriumile loataotluse 1000 MW võimsusega merekaabli rajamiseks Peterburi lähistelt Kotkasse 2004. aasta mais. Vene firma huvi on müüa elektrit Põhjala riikidele, kus elektri hind on Venemaa enda turuga võrreldes oluliselt kõrgem. Soome lubanud loataotlusele vastata hiljemalt suveks.

Fingrid leiab ministeeriumile esitatud arvamuses, et projektile ei tohiks ehitusluba anda. Võrgufirma väidab, et riigi kaguosa elektrivõrgud ei kannataks lisaimporti välja ning võimalikud häired seaksid ohtu kogu riigi varustuskindluse. "Kaabel suurendaks importi Venemaalt 2400 megavatile. Kui Venemaa peaks Peterburi piirkonna suure elektritarbimise tõttu impordi katkestama või koguseid piirama, võib see Soomes tekitada tõsise elektridefitsiidi ja ohustada kogu riigi varustuskindlust," väidab Fingridi juht Timo Toivonen Soome meedias. Tippkoormuse ajal on häireid juba praegu - tänavu jaanuaris kärpis Venemaa koduturu vajaduse katteks järsult elektritarneid Soome.

Lisaks häiriks impordi kasv Põhjala energiabörsi tööd, ummistades ülekandekanalid Rootsiga ning nõuaks võrkudesse suuri lisainvesteeringuid - ca 600 miljonit eurot.

Soomes kahtlustatakse, et Fingridi vastuseis pole muud kui kohalike elektritootjate katse kaitsta oma huve ja tõkestada konkurentsi kasvu. Helsingin Sanomat kirjutas nädalavahetusel, et Loode-Venemaa energiatootjates osalusi omandanud Fortum tahaks ehk hoopis ise oma ühenduse kaudu Venemaalt Põhjalasse elektrienergiat importima hakata. Projektist väheneks ka Pohjolan Voima ja Balti riikide koostöös valmiva Eesti-Soome merekaabli rentaablus. Uuringufirma VTT hinnangul langetaks Soome-Vene uue merekaabli ehitus Põhjalas elektri hinda ca 6%.

Uue merekaabli rajamisest Soome ja Venemaa vahele sõltub Põhjala elektribörsis pettunud Rootsi energiamahukate ettevõtete plaan importida Venemaalt 2009. a alates ca 8,7 teravatt-tundi elektrienergiat aastas. Kokkuleppe sõlmisid United Power ning Rootsi firmade elektrienergia impordiks loodud konsortsium BasEl läinud aasta lõpus. "Selle kokkuleppega paraneb Põhjala elektriturul konkurents ja elektrienergia kättesaadavus. Väheneb akuutse elektridefitsiidi risk ning hinnad alanevad, millest võidavad kõik tarbijad," kommenteeris toona tehingut Jan Johanson, Rootsi metalli- ja kaevandusfirma Boliden juht ning konsortsiumi BasEl juhatuse esimees.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing