Suvila muutmine elamuks on uuest majast odavam

Sven Pedari 24. aprill 2006, 00:00

Oma maja rajamiseks on mitmeid variante, mida kaaluda ning üheks neist on vana suvila ümberehitamine aastaringseks elamiseks. Nõudlus sääraste suvilate järele on püsivalt olemas.

Suvila ümber ehitamine eramuks on uue maja ehitusest odavam, kuna suvilapiirkondades ei seata renoveeritavale hoonele nii kõrgeid nõudmisi. Suvilate ostmise eesmärk on võimalus soetada maja uusehitistega võrreldes soodsa hinnaga - isegi alla miljoni krooni. Selle summa eest saadakse nii elamispind kui krunt. Tallinna lähipiirkonnas ja kaugemalgi asuvad nõukogude-aegsed suvilakooperatiivid on tänaseks läbi teinud suured muutused ning neist on saamas aastaringseks elamiseks kohandatud eramurajoonid. Suuremates suvilarajoonides võivad hinnanguliselt olla kuni pooled suvilatest eramuteks ümber ehitatud.

Samas võivad vajalikud lisainvesteeringud uuendamisel kujuneda suhteliselt kõrgeks, sest vaid suvehooajaks mõeldud hoone ümberehitamine võib kaasa tuua ootamatult suuri kulutusi, sageli peab alustama põhikonstruktsioonide parendamisest. Kindlasti peab kontrollima ja hindama vee-, kanalisatsiooni- ning elektrisüsteemide olukorda ja nende aastaringse kasutamise võimalusi. Suvila puhul on väga oluline jälgida selle soojapidavust. Lisasoojustamine võib kaasa tuua põhjalikke ümberehitusi ja kulutusi. Peale ehitus- ja remonttööde lisab suvila ehitamine eramuks ka mitmed muud asjaajamised ja nendega kaasneva aja- ning rahakulu. Nõudmised võivad kohalikel omavalitsustel olla erinevad. Näiteks osa reeglitest juurdeehituste puhul on sageli detailplaneeringute algatamine ja naabrite nõusolekute küsimine.

Kindlasti tuleb terasel pilgul üle vaadata ja läbi mõelda ostetava suvila naabruskond ning lähiümbrus, sest kodu - olgugi mõõtmetelt väike - loomine on tähtis otsus.

Suvemajad on alaliseks elamiseks liiga väikesed. Suurendamine juurdeehitamise teel toob probleeme, alates maja äramahutamisest napile krundile ja lõpetades olemasoleva ning uue osa erineva liikumisega. Näiteks vundamendi vajumine, seinte temperatuuri ja niiskuse deformatsioonid, mis võib põhjustada pragusid.

Suvemajad on ehitatud napi soojustusega või hoopis ilma. Ümberehitamisel tuleb soojustata seinad, lae-, sokliümbrus ja põrand. See võib osutuda üsna töömahukaks ja kalliks.

Seetõttu on väikese suvila ümberehitus aastaringselt kasutatavaks elamuks üsna riskantne ettevõtmine. Siin on ainsaks soovituseks: kavandatav ümberehitus enne töö kallale asumist põhjalikult läbi lahendada ja kõik asjaolusid põhjalikult kaaluda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing