Luukas ja Kanajev müüsid sojatehase Vene kontsernile

Martin Hanson 05. mai 2006, 00:00

Muuga Sojatehase üks asutaja ja aktsionär Anatoli Kanajev ütles, et nad otsisid sojatehasele partnerit, kes aitaks tootmist käima saada, ja leidsid kontaktid Venemaalt. Kuna Vene kontsern soovis ettevõttes enamusosalust, siis otsustatigi see maha müüa.

"Me otsustasime, et nad saavad tootmisega paremini hakkama ja meie tegeleme tarnetega," rääkis Kanajev, kelle sõnul omab neilt osaluse omandanud Vene ettevõte veel kolme kuni nelja tehast.

Kui suure summa eest Luukas ja Kanajev tehase venelastele müüsid, nad ütelda ei soovinud. AS Muuga Sojatehas kuulus võrdsete osadena Luukasele ja Kanajevile. Eelmise aasta lõpus suurenes ettevõtte osakapital hüppeliselt 5 miljonilt kroonilt 74 miljonile.

Kanajevi sõnul on müük kasulik kõigile osapooltele, sest tagab sojatehase rajamise ning samas suurendab kaubavoogusid, sest tehas vajab 1000 tonni soja päevas, kusjuures see arv võib kasvada ka 1500-2000 tonnini.

"Seda kogust ei ole reaalne Eestist kokku saada ja selle tarnimisega hakkavadki nad tegelema Transiidikeskuse kaudu. Lisandub valmistoodangu väljavedu 500 000-1 000 000 tonni aastas," sõnas Kanajev.

Plaanist hakata Muugal sojaõli valmistama kirjutati juba 2002. aastal, ent asi viibis, sest ärimehed tulid hiljem mõttele hakata tehases tootma ka biokütust. Algul oli plaanis toota peale kanasööda sojaõli ning müüa seda firmadele, mis toodavad toiduõli või biokütust.

Kopp tehase ehituseks pidi maasse löödama juba 2005. aastal ning ehitusajaks planeeriti 18 kuud. Investeeringu suurust avalikustatud ei ole, ent 2002. aastal, kui tekkis esimene plaan tehasega alustada, hinnati ajakirjanduses tehase maksumuseks ligi 400 miljonit krooni.

Sojatehase ehituse algus viibis aga Viimsi vallalt ehitusloa saamise tõttu. Viimsi vallale kuuluva 6,6 hektari suuruse maatüki kohta on seatud küll hoonestusõigus, kuid viimasel, 11. aprilli vallavolikogu istungil võeti ehitusloa saamise taotlus tagasi. "Põhjuseks oli keskkonnaanalüüside puudumine. Kuid 9. mail on teema uuesti volikogus ning ma usun, et seekord luba ehituseks antakse," sõnas Viimsi vallavalitsuse pressiesindaja Sven Harjo.

Kanajevi sõnul võidakse tehase ehitust alustada juba lähiajal, sest kehtiv ehitusluba on olemas. "See on otsustamise küsimus," sõnas ta.

Teine Muuga Sojatehase osanik Aadu Luukas ja ettevõtte juht Erik Laidvee ei soostunud tehingut kommenteerima.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing