Moss: tootmine tuleb ära viia

Kristo Kiviorg 18. mai 2006, 00:00

Järvamaa ettevõtjad peavad oma maakonda tagahooviks. Kuidas on lood Viljandimaaga?

Niimoodi ei saa tegelikult asjadesse suhtuda. Kui olukorrale natuke laiemalt pilk heita, siis on terve Eesti üks suur tagahoov. Raske on hinnangut anda, kas maakond on piisavalt kiiresti edasi läinud või mitte.

Milline on praegu tööjõu olukord Viljandimaal?

Seis on nukker ja järjest hullemaks läheb. Sellest võib kujuneda Eesti majanduse suurim probleem. Enamik tööd teha tahtvaid inimesi on kõik juba hõivatud. Need, kes on töötud, lihtsalt ei taha midagi teha. Pole vahet, kas ettevõte asub Viljandis või kusagil mujal, kõigil on probleeme sobivate inimeste leidmisega.

Millised sektorid on Teie arvates lähema viie aasta kõige perspektiivikamad?

Ei oska sellele küsimusele konkreetselt vastata. Kindlasti on elus traditsioonilised ettevõtmised, mis turul on end tõestanud. Edukad on need, kes suudavad muutustele senisest kiiremini reageerida ning nendega kaasa minna.

Milline maakond on Teile viimastel aastatel kõige parema mulje jätnud?

Maakondi pole ma omavahel võrrelnud. Vaatan rohkem suuremat pilti. Üldjuhul on kõik tublid olnud ning vähemalt rahuldavalt hakkama saanud. Tuleb ikkagi arvestada, et Eesti on suurtest turgudest eemal. Poola ja Ungari omavad paremat positsiooni, et Euroopa suunal midagi korda saata. Meie osaks jääb põhiliselt Skandinaavia turg.

Mida peaks kohalik omavalitsus tegema, et ettevõtlusele suuremat hoogu anda?

Pole neile midagi ette heita. Konkreetseid ettepanekuid mul hetkel ka varrukast võtta ei ole.

Tikuvabrik on Viljandist läinud. Milline võiks olla järgmine suurem tootmine, mis võidakse kusagile piiri taha ära viia?

Tekstiilitööstus on valdkond, mis tavaliselt esimesena kohvrid pakib, olenemata mehhaniseerituse tasemest. Hind on ikka mujal hoopis teine kui siin Eestis.

Mida peaksid tööjõumahukad ettevõtted Eestis tegema?

Me siin arvame, et olukord pole veel kõige hullem, aga haamer võib väga kiiresti tulla. Sellist mõistet nagu koduturg pole enam olemas. Maailm on väikseks muutunud, me ei konkureeri enam üksteisega, vaid kõikide firmadega üle maailma. Tundub, et käes on viimane aeg tootmine Eestist minema viia.

Praegu on Eesti peamiselt allhankemaa, aga normaalne oleks, kui …

Ega allhange pole selline häbiasi, mida teha. Muude tegemiste kõrvalt võib seda rahulikult ka edaspidi jätkata. Tuleb lihtsalt maksimaalselt kõikvõimalikke müügikanaleid kasutada. Loomulikult on parem olla lõppturule võimalikult lähedal, kuid see eeldab suuri tootmisvõimsusi, aga ka head asukohta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing