Euro võib viibida rohkem kui aasta

Sirje Rank 19. mai 2006, 00:00

Kui osas riikides, nagu Ungari ja Poola, lükkub eurole üleminek edasi eelkõige sisepoliitika ja eelarveprobleemide tõttu, siis Balti riikides on takistuseks inflatsioon, mida kannustavad välistegurid koos kiire majanduskasvu ja süveneva tööjõupuudusega fikseeritud valuutakursi tingimustes.

Kui inflatsioon juurdub, nii et see ei tulene enam ühekordsetest mõjudest, ei pruugi euro edasilükkumine Balti riikides piirduda vaid ühe aastaga, märgib Fitch oma ülevaates.

Suurimad ülekuumenemise märke on Fitchi hinnangul Lätis. Agentuur peab vähetõenäoliseks, et ELi kiireima inflatsiooni kasvuga Läti suudab 2008. aastal euro käibele võtta, ja alandas seetõttu mullu augustis Läti reitinguväljavaadet. Tõstmise asemel näeb Fitch reitingu püsimist praegusel tasemel.

Eesti reitinguväljavaade püsib praegu positiivne ehk tõstmise suunal. Eesti ümbervaadatud plaani 2008. aastal eurole üle minna peab Fitch realistlikuks, ehkki märgib, et inflatsioon on liiga kõrge. Leedu puhul võib aga euroga liitumise tähtaja tulevast aastast edasilükkumine tähendada seda, et inflatsioon juurdub ning riik ei suuda Maastrichti inflatsioonikriteeriumi ka 2008. aastal täita.

Komisjoni otsus Leedu eurotsoonist nii napilt välja jätta on Fitchi hinnangul selge märk poliitiliste riskide kasvamisest kõigi Kesk- ja Ida-Euroopa riikide jaoks. Ülevaade märgib, et see on "ilmne ja negatiivne signaal euroklubi suhtumisest laienemisse", mis kõigutab regiooni poliitilise, majandusliku ja rahandusliku stabiilsuse nurgakivi.

Balti riikides teeb Fitchile muret veel pangalaenude kiire kasv. Regiooni kohta tervikuna märgib Fitch, et riskid on kasvanud, kuid üldiselt püsib maailma majanduskeskkond arenguks soodne - selle aasta kasvu ennustab agentuur 5,5%. Viimase 12 kuuga on 19 riigist viiel välisvaluuta kohustuste reiting tõusnud ning vaid ühel - Ungaril - langenud.

Peaaegu pooled Leedu kodanikud on rahul Euroopa Komisjoni otsusega jätta Leedu tuleval aastal eurotsooni vastu võtmata.

Firma Foniteli arvamusküsitluse järgi kiitis 48% vastanuist komisjoni teisipäeval avaldatud otsuse heaks. Komisjoni otsusega ei olnud nõus vaid 14,3%. 17,3% aga arvas, et eurole üleminekuga kannatab ka aasta paar oodata, vahendas Bloomberg.

Viies suurimas Leedu linnas läbi viidud küsitlus näitas, et 91% 500st vastanust usaldas Leedu oma raha - litti.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing