Ehitusmaterjalide müük kasvab mühinal

Harry Tuul 25. mai 2006, 00:00

Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu (EETL) andmetel on tootjad suutnud tänavu esimeses kvartalis müüa koduturul pea poole rohkem kui aasta varem samal perioodil ehk 1,45 miljardi krooni eest. Ligi poole võrra, 417 miljoni kroonini on kasvanud ka eksport, mis veel kaks aastat tagasi moodustas neljandiku kogukäibest, aga nüüd läheneb jõudsasti kolmandikuni. Seda olukorras, kus mitmete tootjate ja müüjate hinnangul on esimene kvartal ehitusmaterjalide müügis kõige nõrgem.

"Esimene kvartal on alati meie jaoks kõige nõrgem osa aastast ega näita õieti midagi. Sel aastal tõepoolest olid esimese kvartali tulemused paremad kui tavaliselt," tunnistas Rudus Eesti juhataja Toomas Vainola, kes kasvatas Eesti turule betoontooteid ja graniitkillustikku tootva ettevõtte käivet 60 protsenti ja kasumit viis korda. "Küsimus on ainult turunõudluses, mis on sel aastal parem kui varem," lisas ta.

Henkel Makroflex ASi finantsjuhi Kai Meritami sõnul on esimene kvartal liiga lühike aeg, et teha üldistusi aastatulemuse kohta. Samas ettevõte kasum kasvas ligi 45 protsenti, 8,6 miljonilt kroonilt 12,4-le, mis on Meritame sõnul saavutatud puhtalt tänu käibe kasvule. Ettevõtte käive kasvas 108,9 miljonilt 135,9-le, kuid Eestisse müüdi sellest vaid neli protsenti. "Meie põhilised turud on Venemaa, Ukraina ja Ida-Euroopa riigid," lisas ta.

Kuigi tagasilööke ei esinenud kellelgi, vähenes mõne ettevõtte kasum. Õhukest lehtmetalli töötleva Favor ASi nõukogu esimehe Almar Proosi sõnul suurenesid neil finantskulud, sest osa raha kanti bilansis provisjonide ehk ettemaksete alla, mistõttu kasuminumber vähenes veidi. Sellegipoolest oli aasta algus Favorile edukas, ligi viiendikuline käibe kasv tuli nii toorme kallinemisest kui ka müügi kasvust. Favor ekspordib kolmandiku oma toodangust Lätti.

"Meie oleme prognoosinud tänavuseks stabiilsemat tõusu kui eelmisel aastal. Esimene kvartal on küll hulga aktiivsem olnud, kui oli eelmisel aastal," tõdes ka EETLi tegevdirektor Enno Rebane. Samas prognoosis Meritam, et teises ja kolmandas kvartalis on oodata ligi 40protsendilist käibe kasvu võrreldes 2005. aastaga.

"Eesti turgu iseloomustab kõrge nõudlus, mille rahuldamiseks üritavad paljud tootjad investeerida täiendavatesse tootmismahtudesse," ütles Rebane. Nii ootabki Vainola väga töökat ja pingelist hooaega, sest lisaks suurele nõudlusele iseloomustavad Eesti turgu toorainete puudus ja probleemid tööjõuga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing