Hea töökinnas hoiab kindlalt käe ligi

Ketlin Priilinn 14. juuni 2006, 00:00

Kaasaegsed töökindad muutuvad iga aastaga kvaliteetsemaks ja värviküllasemaks, kinnaste hind oleneb aga konkreetsest materjalist.

Becky ASi Tööohutuskeskuse juhataja Heiki Tarenõmme sõnul on töökindaid üle saja sordi.

"Kindaid on kõige rohkem puuvillasest materjalist, aga samuti lateksist, nitriilist, neopreenist, PVCst," loetleb Tarenõmm. "Nitriilist kindad kaitsevad hästi kütuste, õli ja määrdeainete eest. Neopreenkindad ei ole küll nii vastupidavad kui nitriilist, ent kaitsevad siiski hästi alkoholide ning samuti ka kütuste, õlide ja määrdeainete eest. Lateks aga on väga elastne, vähese soojajuhtivuse ning hea haarduvusega looduslik materjal."

Ta lisab, et väga palju on ka erinevatest nahkadest töökindaid - seanahk, loomanahk, kitsenahk.

Seanahk laseb hästi õhku läbi, samas on see jäigavõitu. Loomanahk on vastupidavam kui seanahk, kitsenahk aga vastupidavam kui loomanahk - seega sobib viimane töökinnaste materjaliks iseäranis hästi.

Tööriiete tootmisega tegeleva FIE Kuldar Helendi hinnangul on paremad ilma õmblusteta sünteetilised kindad, sest õmbluste vahelt võib ohtlikku ainet hermeetilisust eeldavate tööde puhul kergesti läbi tulla. Samuti on olemas ka näiteks libisemisvastaseid ning tule-, kuuma- ja lõikekindlaid töökindaid. Kallimad kindad on suuruste järgi, soodsamatel on aga vaid üks suurus. "Reeglina on see nr 10, selline keskmine meesterahva suurus," kinnitab Tarenõmm.

"Töökinnaste valikul on õige suurus väga olulise tähtsusega," kinnitab ka Helend. "Kinnas ei tohi kusagile seadme vahele jääda ega ära kukkuda, seepärast peaks ta olema hästi käe ümber."

Tarenõmm kinnitab, et päris ekstreemsete töötingimuste tarbeks nende ettevõttest siiski kindaid ei saa. "Lõike- ja tulekindlaid kindaid me näiteks ei müü, selliste kinnastega kaasneb alati suur vastutus," selgitab ta. "Samas mustuse ja tolmu eest kaitsevad nad kõik väga hästi."

Tänapäeva töökindad muutuvad Tarenõmme arvates üha kvaliteetsemaks. Suund on selline, et tehakse järjest pehmemaid, mugavamaid ja ka värvilisemaid kindaid.

"Töökinnaste hinnad on viimastel aastatel kõvasti langenud. Asi on lihtsalt selles, et turul on suur konkurents," märgib Tarenõmm. "Kõige odavamad, puuvillased kindad maksavad meil 3,20 krooni paar. Karvase voodriga talvekinnaste hinnad ulatuvad aga 175 kroonini."

Ka Helendi sõnul on hinnad väga erinevad ja olenevad materjalist.

"Näiteks kilekinnaste puhul, mida on 100 tk pakis, algab ühe kindapaari hind 5 sendist," sõnab Helend. "Aga kallimad, näiteks lõikekindlad kindad, võivad maksta ka 300-400 krooni paar."

Enne töökinnaste ostmist tuleks Becky ASi Tööohutuskeskuse juhataja Heiki Tarenõmme sõnul kõigepealt välja mõelda, mida nendega täpsemalt tegema hakatakse ja kas tegemist on pideva tööga või ajutisega, mida tehakse ehk vaid korra elus.

"Ajutise puhul võiks siis ju osta midagi võimalikult odavat ja see pärast kas või minema visata," ütleb ta. "Samas pikemaks kasutamiseks tuleb ikkagi valida midagi vastupidavat. Näiteks tööks kodukemikaalidega on kõige praktilisemad lateksist majapidamiskindad."

Teatud materjalidest töökindaid võib tema sõnul pesta ka pesumasinas.

"Seal saab pesta kindaid, mis on kas siis lateksist või sünteetilisest materjalist," teab Tarenõmm. "Nahkkindaid kindlasti ei tohiks pesumasinasse panna, sest seal muutuvad need jäigaks."

Ehituskauplustest ostetakse praegu siiski kõige enam odavamat sorti töökindaid, mis kaitsevad käsi hõõrdumise eest. Tavaostja seab tavaliselt sammud nõuande saamiseks müüja juurde, ehitusettevõtted eelistavad üldehitustöödeks kootud sõrmikuid või nahk-riie-tüüpi kindaid.

Tamrex Ohutuskeskuse müügiesindaja Mihkel Trepp selgitab, et töökinnaste valikul on esmatähtis, et need oleksid puhtad ja terved. "Muu oleneb konkreetsest alast, kus neid kasutama hakatakse."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:04
Otsi:

Ava täpsem otsing