Erainvestorilt võtab Eesti kõrget maksu

Sirje Rank 16. juuni 2006, 00:00

Kui näiteks Lätis ja Leedus ei pea erainvestor kauem kui viis aastat hoitud aktsiate müügist teenitud tulult üldse maksu maksma, siis Eestis kehtis mullu 24% maksumäär nii alla kolme kuu kui ka mitmeid aastaid hoitud aktsiate müügist saadud tulule.

Arenenud riikide koostööorganisatsiooni OECD ja ELi riikides on üldiselt tavaks, et pikaajaliselt investeeringult teenitud tulu maksustatakse kergemalt, selgub Rootsi erainvestorite huve esindava aktsionäride ühenduse Aktiespararna 2005. aasta kohta koostatud maksuvõrdlusest. Kokku maksustab OECDsse ja ELi kuuluvast 36 riigist kauem kui viis aastat hoitud aktsiate müügist saadud tulu vaid 15 riiki, sealhulgas uutest ELi riikidest Eesti koos Poola ja Slovakkiaga.

Ja teine näide. Osa riike ei maksusta eraisikute tasandil aktsiate müügist saadud tulu määratud alampiirini või nagu Läti - ei maksusta üldse.

Prantsusmaal on nii, et kui aktsiate müügist saadud tulu ei ületa aastas 15 000 eurot ehk 235 000 krooni, on erainvestor maksust vaba. Sama mudel on kasutusel Suurbritannias, kus maksuvabastuse alammäär on 8500 naela ehk 195 000 krooni aastas.

Üldine trend aktsionäride maksustamisel on langev. Et uuringu koostajaks on rootslased, on teravalt välja toodud sealne üldisi trende eirav olukord, alates dividendide topeltmaksustamisest (maksustatud nii ettevõtte kui ka selle aktsiate omaniku tasandil, andes maksuprotsendiks 50%) kuni selleni, et ka Rootsi ei tee vahet investeeringu pikkusel ega tulu suurusel - maksuprotsent on ikka 30%.

Võrdluses on OECD ja ELi keskmisi arvestades Rootsi ülikõrged numbrid välja jäetud. Nii oli vähem kui kolm kuud hoitud aktsiate müügist saadud tulu ELis mullu maksustatud keskmiselt 12%ga ja OECDs 11%ga. Pikaajaliste investeeringute puhul oli keskmine maksuprotsent vastavalt 6% ja 7%. Selliselt keskmisi arvestades jääb ka Eesti maksutase OECD ja ELi "keskmisest" 2-3 korda kõrgemaks.

Dividende maksustades on enamik riike püüdnud topeltmaksustamist vältida või vähendada. Iirimaal saab aktsionär ettevõtte tasandil tasutud tulumaksu maha arvata, Saksamaa ja Prantsusmaa on aga kehtestanud alampiiri, millest väiksemaid dividende ei maksustata. OECDs oli keskmine maksuprotsent mullu 34 ja ELis 32. Skaala kõrgeimas otsas on veel Belgia, Taani ja Jaapan. Skaala teises otsas aga Läti, Iirimaa ja tagant viiendal kohal Eesti.

Rahandusministeeriumis on käivitunud arutelu selle üle, kas vähendada tulevikus tulumaksu eraisikute saadud aktsiatulult või see koguni kaotada.

"Arutame ning alles kaardistame kapitalitulude maksustamistest tulenevaid võimalikke probleeme seoses erinevate finantsteenuste pakkumisega," kommenteeris rahandusministeeriumi finantsturgude talituse juhataja Thomas Auväärt.

Tema sõnul on praegu veel vara rääkida võimalikest muudatustest seaduses ning veel vähem erainvestorite investeeringute tulumaksuvabastusest. "Tegemist on olnud väga esialgsete kohtumistega, kus loodame kuulda turuosaliste arvamusi ja saada nendelt tagasisidet," ütles Auväärt.

Juba eelmise aasta lõpus ütles rahandusminister Aivar Sõerd, et toetab Äripäeva ettepanekut vabastada tulumaksust eraisikute investeeringutelt saadud tulu. Nii saaks tema sõnul inimesi rohkem säästma motiveerida. "Eestis soositakse kunstlikult äriühingute investeerimistegevust. Seetõttu tuleb üle vaadata erinevate kapitalitululiikide maksustamispõhimõtted ja maksuvabastused ning leida probleemile lahendus, et tagada erinevate tululiikide võrdne kohtlemine," ütles Sõerd mullu detsembri keskel.

"Teiste riikide eeskujul tuleks Eestis kaaluda, kas näiteks eraisikute puhul oleks otstarbekas eristada lühi- ja pikaajalisi investeeringuid ning kehtestada pikaajaliste, vähemalt 12-24 kuud hoitud investeeringute müügist saadud kasule maksuvabastus," oli Sõerdi seisukoht toona.

Ka börsifirma Harju Elekter juht Andres Allikmäe toetab tulumaksuvabastuse sisseviimist pikaajaliste investeeringute puhul.

"Inimese investeeringuriski maandamiseks võiks olla tulumaksuvaba pikaajaliselt investeeringult saadud kasum, selleks perioodiks võiks olla näiteks viis aastat. Spekulatsioonidega saadud kasum peaks olema maksustatud," ütles Allikmäe.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing