Muuga söeterminal homsest seaduslik

Harry Tuul 05. juuli 2006, 00:00

Tolmupilv söeterminali kohal hõljus ka eile, kuid kui seisime mõnesaja meetri kaugusel ettenähtud piiridest, see pilv meieni ei jõudnud. Jalge all olevad kivid olid valged, söevaalusid kasteti hoolega.

Terminali vahetus läheduses Uuskülas sündinud, nüüd seal suve veetev Õie Jõgisalu ei ole suuri probleeme tolmuga täheldanud. "Kui on kuiv ja tuul on sealtpoolt, siis see levib," ütles eile kepikõndi teinud Jõgisalu ja osutas merele.

"Võrreldes aastatagusega on asi paremaks läinud," ütles sama küla püsielanik Anu Sikka, kes nagu teisedki külaelanikud oli teel randa. Tema sõnul ei ole nüüd hommikul ärgates autol tolmukihti peal, kuid enne pesu väljariputamist tuleb nöör igaks juhuks puhtaks tõmmata. "Me ei pääse sellest, nii et peame üksteisele vastu tulema ja kompromissile jõudma," lisas Sikka, kellele teeb isegi rohkem muret mõnekümne meetri kaugusel asuv raudtee, millele juba pikemat aega ei saada müramüüri ette.

Eile toimus söeterminalis n-ö viimane ülevaatus, kust soovis vallavanema loal osa võtta ka Äripäev, kuid terminali juhtkond keeldus viisakalt. Umboja sõnul jäid kontrollijad tehtuga rahule ja neljapäevasel istungil võtab vallavalitsus vastu viimased kolm terminali ehitusobjekti ning väljastab kasutusloa. Alles hiljuti, mais investeeris AS Coal Terminal niisutussüsteemi täiustamisse 15,5 miljonit krooni. "Areng on olnud positiivne," ütles Umboja, kuid kinnitas, et terminalil hoitakse ka edaspidi silma peal, näiteks sügistormide ajal.

Pärast ülevaatust ütles ASi Coal Terminal juhatuse liige Jelena Põder, et palju oli suhtlusprobleeme, mida koostöös vallaga on üritatud lahendada. "Kriitika sundis meid keskenduma probleemidele lahenduste otsimisele ning me tajume, et täiendavad pingutused on end õigustanud," lisas Põder, kelle sõnul koostati sisuliselt eriprogramm nii keskkonnakaitseinvesteeringute tegemiseks kui ka avalikkuse ja kohalike elanikega suhtlemiseks.

Keskkonnalubasid väljastava Harjumaa keskkonnateenistuse juhataja Jaan Pikka sõnul on vee erikasutusluba juba söeterminalile välja antud ja suure tõenäosusega väljastab teenistus terminalile homme ka välisõhu saasteloa, millele on saadud vallavalitsuse heakskiit.

Muuga sadama idaosas laiuva ligi 44 hektari suuruse söeterminali kohta hakkasid alates sügisest keskkonnainspektsiooni saabuma kaebused Saviranna, Uusküla ja Kallavere elanikelt. Inspektsioon tegi terminalile trahvi ja ka ettekirjutuse, kuid tööd seisma ei pandud.

ASi Coal Terminal omanikuks on Transgroup Invest, mille omanikud omakorda on Eesti väidetavalt rikkaimad inimesed, Loksalt pärit 29aastane Maksim Liksutov ja 39aastane Sergei Glinka.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing