Suvi on õige aeg aiavalgustuse kavandamiseks ja paigalduseks

Margus Karro 05. juuli 2006, 00:00

Miks mitte tunda rõõmu valgustatud aiast, sõltumata sellest, kas väljas on öö või päev. Aiavalgustust on hea planeerida enne aia valmimist. See välistab igasugu sekeldused lampide paigaldusel.

Eelkõige oleks aiavalgustus mõistlik paigutada nii, et oleks näha jalgtee, kuhu astuda ja jõuda koduukseni ilma marraskil põlvede ja katkiste varvasteta.

Kaubanduses leiduvaid aiavalgusteid on palju. Soove ja maitseid on erinevaid ja maitsest lähtuvalt tuleks teha oma valik. Kui endal ideid napib, siis soovitan kasutada projekteerijate, aiakujundajate ja valgustusspetsialistide abi.

Samuti ei saa mööda minna elektrifirmast või elektripaigaldajast, kellel on valgustite installeerimisel ja juhtmete paigaldamisel oma sõna öelda.

Et muuta koduaed elavaks ka õhtusel ajal, selleks leidub päris palju lahendusi. Saadaval on pargivalgusteid, pollarvalgusteid (madalamad postvalgustid), pinnasesse süvistatavad valgustid, fassaadivalgustid, suundvalgustid jne.

Kõige odavam lihtsam ning ka ajutisem viis aeda valgust saada on osta ja paigaldada välisvalgustite komplektid, millele on tehasest külge ühendatud toitejuhtmed ning mida saab otse vooluvõrku ühendada. Tavaliselt on sellised komplektid varustatud ka voolualalditega, mis piirab nende valgustite asetuse.

Valgustid võivad olla varustatud piikidega, millega saab lambi pinnasesse kinnitada.

Miinuspooleks sellistel ajutistel valgustitel on juhtmete asetsemine maapinnal, kus on pidev mehaaniliste vigastuste oht. Näiteks niidukiga muru niites, lapsed võivad mänguhoos komistada, koertel on teatav huvi närida kõike, mis kannatab sikutamist jne.

Levinud on variant, et valgustus jaotatakse postvalgustite näol aias kas ühtlaselt laiali ja saavutatakse aia üldvalgustus või paigutatakse valgustid jalg- ja sõiduteede äärtele.

Valgustis kasutatavaid materjale on mitmeid. Plastist kuni roostevaba ja alumiiniumvalu valgustiteni välja. Eelistatult soovitaks kasutada metallist valgusteid, kuna aastate jooksul võib plastist valgustite materjal muutuda hapraks ja puruneda.

Postlampidega valgustatud jalgtee on kena ja ka pimedas valge, kuid valgus võimaldab teha ka keerukamaid ja põnevaimaid lahendusi.

Kõnniteed oleks hea näiteks märgistada pinnasesse süvistavate lampidega. Kuna valgus suundub nõnda ülespoole, siis peaks kasutama kas mattklaasi või väiksema valgusvõimsusega valgusteid, et ei tekiks oht altpoolt tulevast valgusest pimestatud saada. Sellise lahenduse puhul on eeliseks see, et valgusti ise on peaaegu märkamatu.

Kasutades ära majaseinu, on võimalik sinna ja soklitele paigutada kas süvis- või pinnapealseid valgusteid, tekitades valguse langemisega huvitavaid aktsente.

Üha enam levib detailide valgustamine, et tuua esile mõningaid objekte aias ning valgustades puid või põõsaid. Basseinid ja tiigid saab eraldi valgustada basseinivalgustitega.

Võimalik on kasutada värvifiltreid selleks, et anda valgusele erinevaid toone juurde.

Uurides valgustuse võimalusi aias, näete, et valgus suudab teid päris palju positiivselt üllatada!

Fotod: Hector-Light

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:18
    Otsi:

    Ava täpsem otsing