Tootmiskatkestus Nigeerias raputas jälle naftaturgu

Lauri Matsulevitsh 14. juuli 2006, 00:00

Rekordid tehti nii Londonis kui ka New Yorgis. Brenti segu hind tõusis eile Londonis 75,60 dollarile barrel. New Yorgis kerkis naftabarrel 75,89 dollarini.

Rünnatud on kaht torujuhet, mille tõttu Nigerian Agip Oil kaotab toodangus 120 000 barrelit naftat päevas. Pärast jaanuaris toimunud rünnakuid on Shell vähendanud naftatootmist Nigeerias 473 000 barreli võrra päevas. Naftakompaniide töötajad ja tootmisobjektid on sattunud mässuliste rünnakute alla, kuna viimased pole rahul, et suurt osa riigi naftatööstusest kontrollivad välismaised kontsernid.

"Nigeeria probleem paistab süvenevat," ütles Bloombergile Mitsubishi kontserni naftaäri juht Anthony Nunan. "Söed on jälle hõõguma läinud, poliitiline vaherahu Nigeerias lõppemas, pinged Lähis-Idas on eskaleerumas ja nõudlus bensiini järele USAs püsib, kuigi gallon maksab 3 dollarit."

Rünnakud Nigeerias kroonisid kogu nädala käärinud sündmusi maailma eri paigus, mis on naftaturgu pinge alal hoidnud: Iisrael alustas rünnakuid Liibanoni vastu, Indias sai 180 inimest pommiplahvatustes surma ning Iraani tuumaküsimus on lahendusest endiselt kaugel.

Sel aastal on nafta hind tõusnud 23%, kuna kardetakse, et suuruselt maailma neljas naftatootja Iraan võib kasutada naftat relvana ja vähendada naftatarneid, kui ÜRO rakendab riigi suhtes sanktsioone.

USA ja Euroopa Liit kahtlustavad, et Iraan toodab rikastatud uraani tuumarelvade jaoks. "Iraan on väga jäik ning ÜRO Julgeolekunõukogu liigub samuti jäiga hoiaku poole," sõnas CFS Seymouri investeeringute strateeg Dariusz Kowalczyk.

Nii Hiina kui ka Venemaa on nüüd nõustunud toetama ÜRO resolutsiooni, mis nõuaks Iraanilt uraani rikastamise peatamist. Vastasel korral ootaksid Iraani majandussanktsioonid.

Pärast seda, kui Iraani küsimus võeti taas Julgeolekunõukogus üles, ähvardas Iraan, et "vaatab üle" oma koostöö rahvusvaheliste organisatsioonidega, kes tuumaprogrammi jälgivad.

"Tundub, et naftabarreli hind on valmis enne juuli lõppu 80 dollarini kerkima, ning pingete tõusmisel ehk kõrgemalegi," vahendas MarketWatch Global Resources Trader toimetaja Kevin Kerri hinnangut. "ÜRO-l on kõvasti tegemist, üritades lahendada kõiki kuumi konflikte planeedil."

Nafta hinda toetas ka kolmapäeval avaldatud statistika, et USA nafta laovarud vähenesid eelmisel nädalal 6 miljoni barreli võrra, mis oli analüütikute oodatust 5 korda rohkem.

Päevane bensiininõudlus ületas teist nädalat järjest 9,6 miljonit barrelit, mootorikütuse pakkumine vähenes samal ajal 426 000 barreli võrra. Analüütikud olid oodanud pakkumise vähenemiseks 250 000 barrelit.

Rahvusvaheline Energiaagentuur (IEA) on teatanud, et maailma naftatöötlemismahu kasv jääb veel kolm aastat alla nõudluse kasvule, kuni aastaks 2010-2011 valmib suurem hulk uusi naftatöötlemistehaseid.

IEA prognoosib, et maailma majanduskasvu säilitamiseks peaks päevane naftatoodang järgmisel aastal suurenema 1,57 miljoni barreli võrra.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing