Pori Jazz müüb atmosfääri

Mari Hiiemäe 28. juuli 2006, 00:00

Pori Jazz on oma 41 toimumisaasta jooksul tõeliseks suurfestivaliks kasvanud. Muusika kõrval on selles oluline osa erilisel Pori Jazzi atmosfääril, mida tulevad nautima külalised lähedalt ja kaugelt.

Suvel jätkub valgust ja vabadust igale poole. Vabanemisrõõm jõuab ka väikesesse Pori linna Soomes, kus heinakuu lõpul toimub festival Pori Jazz, mis magnetina kogu Soomest ning kaugemaltki Euroopast kümnete tuhandete kaupa inimesi linnakesse kokku tõmbab. Pori Jazz pakub häid valikuid, esinejaid on eri riikidest kokku sõitnud umbes viiesaja ringis, kontserte on planeeritud umbes sadakond.

Festivali atmosfäär ja aura on paljude külastajate jaoks isegi olulisem kui muusika. Suurim sagimine toimub pealava juures Kirjurinluoto Arenal. Pühendunud kõrva nõudvat improvisatsioonilist jazz'i pakutakse väiksemates esinemispaikades, pealaval toimuv ei torma äärmustesse, sealne muusika sobib kõigile.

Pori Jazzi kontserdid Kirjurinluotos on läbi aegade olnud perede ja sõpruskondade külastuste sihtmärk. Paik asub kena pargina hooldatud suurel saarel keset Kokemäe jõge, linna südame lähedal. Saarele viib mõlemalt kaldalt mitu silda. Võimaluse eest looduskaunis kohas piknikku pidada samal ajal heast muusikast ning melust osa saades on festivalikülalised hea meelega nõus küsitud piletihinda maksma.

Territoorium on suur, ikka leidub koht, kus oma tekk maha laotada ning piknikukorv ja veinipudelid lahti pakkida. Aktiivses fännitsoonis seda muidugi teha ei saa, kuid lavast paarsada meetrit eemal kindlasti. Oma söögi ja alkoholi kaasatoomine on lubatud ning seda võimalust kasutatakse pillavalt. Ümbritsevat piknikupillerkaari vaadates jääb mulje, et moonakoti kaasapakkimisel on kõik hoolega vaeva näinud. Istutakse piknikutekkidel, juuakse pokaalidest veini, süüakse salatit ja suitsulõheleibu. Õnnelike nägudega inimesed naudivad elu: sööki-jooki, seltskonda ja muusikat.

Pori Jazz on eri muusikastiilide suhtes tolerantne suurfestival, mis ei keskendu sugugi ainult jazz-muusikale, vaid pakub kuulamist ka nendele, kellele näiteks klassikalised bigbändid ega jazz-impro-visatsioon eriti korda ei lähe. Peaesinejaks on tavaliselt mõni maailmanimega popartist, kelle piletitulude arvel saavad korraldajad festivalile tuua rohkem tõelisi jazz'itähti, kes eliit-jazz-ürituse mainet edasi aitaks kanda, kuid paljudele huvi ei paku. Porri Jazzil pole haruldane kuulda hip-hop'i, reggae't, R'n'B-d või rock-rütme. Jazz'i mõiste on tänapäeval nii lai, et sellega saab liita mida iganes, piisab sellestki, kui saatebändi lisatakse üksainus saksofon.

Selle aasta festivali peaesinejaks kuulutatud Sting astus üles oma üle 30 kontserdiga Euroopa-tuuri raames, kuigi jazziks ei saa tema muusikat isegi mööndustega lugeda. Stingi kontsert osutus heaks valikuks, vabaõhukontserdil sai nautida tõelist suurürituse atmosfääri.

Stingi kuulama kogunenud publikus andsid tooni keskealised inimesed, kes eelmise päeva tipptähe, USA hip-hoppari Kanye Westi publikule emadeks-isadeks oleksid sobinud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:40
    Otsi:

    Ava täpsem otsing