Aeg vaadata taas Citigroupi

Peeter Teder 16. august 2006, 00:00

Citigroupi juhataja Charles Prince ei paista teenivat ära investorite usaldust. Investorite usaldamatus on rõhunud aktsia hinda sellest saadik, kui Prince juhtimise endiselt juhatajalt Sanford Weillilt 2003. aasta keskel üle võttis. Citigroupi aktsia tõusis küll 2004. aasta aprilliks 53 dollarile, kuid on sealt maalt kaubelnud kitsas vahemikus peamiselt 50 dollari tasemest allpool. Turg ei paista hindavat Prince'i juhtimisstiili: keskenduda sisemisele kasvule, rangele eetikale ja põhitegevusega mitteseotud äriüksuste müügile.

Kuid mõned analüütikud arvavad, et praegu on aeg vaadata jällegi Citigroupi aktsia poole. "Suurte pankade seas on Citigroupil kõige rohkem eeliseid," ütles CNNMoney'le Punk, Ziegel & Co analüütik Dick Bove. "Pank on hästi juhitud. Iga hinnaga kasvu saavutamise aeg on möödas." Panga juhtkond pöörab tähelepanu nii jaepanganduse ning tehnoloogia arendamisele kui ka rahvusvahelisele laienemisele.

Kuid investorite veenmine, et Citigroupi aktsia puhul on tegemist hea rahapaigutamisega, ei ole lihtne. Pank on küll suutnud näidata kasvu, kuid see on jäänud alla analüütikute ootustele. Citigroupi teise kvartali kasum kasvas 3,9 protsenti ja oli 5,3 miljardit dollarit. Kasum aktsia kohta oli 1,05 dollarit, mis jäi 1 sendiga alla analüütikute keskmistele ootustele, vahendas Bloomberg. Ka firma tulud, mis ulatusid 22,2 miljardi dollarini, jäid analüütikute prognoositust väiksemaks.

Citigroupi juhid püüdsid rahustada investoreid, väites, et kulutused on seotud uute harukontorite avamisega. Pank loodab käesoleval aastal avada kokku 1000 uut pangakontorit. Veel märgiti, et väärtpaberitega kauplemisest ja investeeringutelt saadud tulu jätkas kasvamist vaatamata maailma väärtpaberiturgude nõrkusele.

Kuid investorid seavad ikkagi kahtluse alla Prince'i aeglase, kuid püsiva kasvu strateegia, mis paistab olevat vastuolus agressiivse ja riski armastava Citigroupi mainega. Riskide võtmine viis välja ka mõningate pahandusteni ametivõimudega USAs ja mujal maailmas. Prince'ilt oodati panga maine puhastamist pärast Enroni ja WorldComi skandaale, mis läks pangale maksma 4 miljardit dollarit. Ja Prince lappis ära Citigroupi laguneva suhte Jaapani ametivõimudega. Prince palus Citigroupi vigade pärast Jaapanis alandlikult vabandust.

Samal ajal kui Prince'i kiideti korporatiivse juhtimise eest, muretsesid analüütikud firma kasvu ja riski võtmise pärast. Need mured kasvasid pärast seda, kui panga tegevjuht Robert Willumstad ja jaepanganduse üksuse juht Marjorie Magner lahkusid. See tekitas spekulatsioone, et Prince soovib lahti saada lugupeetud juhtidest, kes polnud nõus tema nägemusega firma arengust.

Morningstari analüütik Craig Woker tunnistas, et tundis varem muret tipptöötajate lahkumise pärast Citigroupist, kuid on pärast eelmist aastat oma seisukohta muutnud. "Citigroupis ei ole viimasel ajal bürokraatiat palju märgata," rääkis ta. "Vastutavad inimesed on keskendunud oma töö tegemisele ja kõik käivad ühte jalga." Woker lisas, et on mõistlik, et Prince proovib saavutada kasvu sisemiste ressursside mobiliseerimise läbi ja müües äriüksusi, mis ei ole põhitegevusega seotud.

Kuid see ei tähenda, et Citigroup oleks vastu ülevõtmistele. Panga finantsjuht Sallie Krawcheck ütles, et otsitakse kandidaate, mis oleksid hea hinnaga ja, mis kõige peamine, tegutseksid rahvusvaheliselt. Krawchecki sõnul on ülesostmine endiselt osa firma strateegiast, eriti pärast seda, kui USA keskpank Föderaalreserv võttis pangalt maha keelu teha suuri ülevõtmisi. Kuid ta lisas, et on uhke, et pank pole sellele kiusatusele järele andnud ja on jäänud truuks oma senisele tegevuskavale. "Oleks inimloomusega kooskõlas tahta kiiresti osta midagi ja saada suurde mängu tagasi," rääkis Krawcheck. "Meile meeldib tehinguid teha, kuid me vajame ülevõtmiseks firmat, millel oleks hea sisemine kasv ja mis oleks tugev ka ülevõtmistes."

Konsultatsioonifirma Celenti analüütiku David Easthope'i sõnul aga oleks vara Prince'i tegevust kuidagi sildistada. "Positiivse poole pealt on ta tugevdanud Citigroupi põhitegevust, kuid negatiivse poole pealt on arenevad turud olnud väga kõikuvad," ütles Easthope.

Citigroupi puhul on ilmselgelt tegemist huvitava investeerimisobjektiga.

Citigroup võib seista läbimurde ees. Pank tugevdab oma jaepangandusteenuste poolt ja on keskendunud sisemise kasvu saavutamisele. Samas ei välistata ka ülevõtmisi. Mõnede analüütikute hinnangul on maailma suurimal pangal kasvupotentsiaali veel küll.

Pank on küll näidanud kasvu, kuid pole suutnud ületada analüütikute ootusi. Ilmselt on see ka põhjus, miks aktsia ei taha tõusta ülespoole 50 dollari tasemest. Panga aktsia kaupleb praegu 47,72 dollari tasemel ja aktsia hinna ning ühe aktsia kohta tuleva kasumi (P/E) suhe on 11,7. See tähendab, et kui pank jätkab samasuguse kasumiga, tasub aktsiasse investeerimine end ära veidi rohkem kui 11 aastaga.

Firma kasvuprobleeme ja konservatiivset strateegiat on kritiseeritud ning seda on võimendanud mitmete tippjuhtide lahkumine. Kuid Citigroup on valmis teisi panku üle võtma, kui nähakse soodsat ostukohta. Selleks peaks firma olema hea sisemise kasvuga. Kindlasti on Citigroupi puhul tegu huvitava investeerimisobjektiga.

Samas võib juhtuda, et Citigroupilt võetakse maailma suurima turuväärtusega panga tiitel. Talle on ohtlikult lähedal Bank of America. Mõlema turuväärtus kõigub 230 miljardi dollari kohal.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing