Maailma sõjatööstus avab Eestile ukse

Harry Tuul 06. september 2006, 00:00

Ülemaailmne lennunduse ja kaitsetööstuse e-platvorm Epicos plaanib kaasata oma andmebaasi kuni 80 Eesti ettevõtet. Epicose äri arendusdirektori Jacques Chahal-Purewali sõnul võivad projektis osaleda nii suured tööstusettevõtted kui ka väikesed teadusfirmad, tingimusel, et ettevõtte turundus toimuks Eestis ja firma oleks konkurentsivõimeline.

Epicos on sõlminud memorandumi Eesti Kaubandus-Tööstuskoja, Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu (ITL) ja Eesti Masinatööstuse Liiduga, kelle abil sõelutakse välja sobivad kandidaadid. ITLi tegevdirektori Jüri Jõemaa sõnul tunnevad ettevõtted huvi projekti vastu, kuid koostöö seiskus kevadel majandusministeeriumi otsuste taha.

Majandusministeeriumi ettevõtluse talituse eksperdi Ele-Merike Pärteli sõnul pöördus Epicos nende poole veidi enam kui aasta tagasi, kuid ametlikult ei ole Epicose projekt alanud ega riigi poolt garanteeritud. "Projekti tulemused ja kasu Eesti majandusele sõltuvad otseselt osalevate firmade aktiivsusest, Epicos meile mingit tulemust ei garanteeri," ütles Pärtel. Ta lisas, et ühest küljest annab Epicose platvormis osalemine firmadele üsna unikaalse juurdepääsu maailma kaitsetööstusfirmadele, kes otsivad endale hankijaid ja allhankijaid. "Muul viisil oleks Eesti firmadel praktiliselt võimatu taolisi tellimusi saada ning loodavad võimalused ja kasu võivad olla väga suured," rääkis Pärtel, kelle sõnul on samas eelduseks see, et ettevõtte tooteprofiil sobib tellijate vajadustega ning nad kasutavad ka ise aktiivselt oma võimalusi.

ASi Paide Masinatehas tegevjuhi Jaan Meikupi sõnul tegelevadki nad allhankega ja seega oleksid nad õige hinna eest nõus osalema ka selles projektis, kuid lähemalt tuttav Meikup sellega ei olnud.

Esimesed neli aastat on projektis osalemine tasuta, sel ajal tehakse ettevõtete süvaanalüüs. "Tekib võimalus, et Eesti ettevõtjad leitakse või nad saavad osaleda hangetes, millest nad varem ei teadnud," ütles Chahal-Purewal.

Epicos tegutseb 43 riigis, mis ühtekokku esindavad 85 protsenti maailma hangetest, vastuostudest ja tööstuskoostööst lennunduses ja kaitsetööstuses. Muu hulgas tehakse koostööd Exostariga, mille lõid suurtööstused BAE SYSTEMS, Boeing, Lockheed Martin, Raytheon and Rolls-Royce ning mille käive oli möödunud aastal ligi 280 miljardit krooni.

Eesti esimene vastuostuga riigihange on väja kuulutatud ja sinna on kutsutud Raytheon Company ja MBDA/EADS konsortsium, kellelt kaitseministeerium soovib osta lühimaa õhutõrjesüsteeme.

Vastuost tähendab, et kui Eesti ostab kelleltki relvi, siis kohustub müüja Eestilt midagi vastu ostma. Ettevõtted võivad osaleda alltöövõtjatena ostetava kauba tootmisel.

Vastuost võib tähendada ka turundusabi, finantsabi ja investeeringuid ühisettevõtteisse.

Juulis liitus Eesti Euroopa kaitsehangete režiimiga, millega liitunud riigid avavad üksteisele kaitsealased hanked üle 15,6 miljonit krooni.

Kui kõik läheb plaanipäraselt, võidakse Epicose äri arendusdirektori Jacques Chahal-Purewali sõnul jõuda esimeste tulemusteni aasta jooksul, kusjuures kaubaks läheb põhimõtteliselt kõik - alates kõrgtehnoloogilistest vidinatest ja IT-teenustest ning lõpetades mööbli või värvidega. Tema sõnul jagab Epicos ka soovitusi, mida ettevõte võiks oma tootmises muuta. Ta tõi näite, kus Ungari firma tootis autodele telgesid, kuid leidis nende abiga võimaluse ka lennukite telikute tootmiseks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing