PTA ootab börsi põhinimekirjast investorite suuremat huvi

Tarvo Vaarmets 07. september 2006, 00:00

Seoses PTA hiigelkasvuga suureneb vastavalt ka ettevõtte turuväärtus ning emiteeritud aktsiate arv. See loob PTA-le tingimused Tallinna börsi põhinimekirja minemiseks.

"Pärast ühinemist täidab PTA põhinimekirjas noteerimise eeltingimused ja see teeb võimalikuks taotleda aktsia põhinimekirjas noteerimist," ütles Larin ning lisas, et nimekirja vahetusega kasvaks kindlasti investorite huvi ning tähelepanu ettevõtte suhtes ja suureneks aktsia likviidsus.

Üleeile toimunud üldkoosoleku otsuse kohaselt lõpeb uute aktsiate märkimisperiood 16. oktoobril, kusjuures uute aktsiate märkimise eesõigus on üksnes Silvano Fashion Groupi aktsionäridel. Sellest tulenevalt võib PTA kõik oma aktsiad Tallinna börsi põhinimekirjas noteerida juba enne novembrit. Noteerimiseks tuleb aga täita veel mõningad tingimused.

PTA nõukogu esimees Indrek Rahumaa ütles üleeilsel pressikonverentsil, et aktsiate noteerimine börsi põhinimekirjas peaks tagama ka aktsia parema likviidsuse. "Uuest aktsiakogusest peaks olema vabalt kaubeldav 25-27%," sõnas ta.

"Põhinimekirjas peab ettevõtte vabalt kaubeldavate aktsiate hulk (free float) olema vähemalt 25%, I-nimekirjas võib olla vähem, kui turg toimiks ka väiksema koguse investorite käes olevate aktsiatega," selgitas Tallinna börsi kommunikatsioonijuht Tex Vertmann.

Ettevõtte kirjaliku taotluse alusel saab firma investornimekirjast põhinimekirja viia juhul, kui viimase kuue kuu jooksul on ettevõtte börsil noteeritud aktsiate keskmine turuväärtus olnud üle nelja miljoni euro.

Tingimustele vastavaid ettevõtteid võib investornimekirjast leida ka praegu, kuid ometi ei ole need firmad põhinimekirjas noteerimist oma eesmärgiks seadnud.

"Saku Õlletehase aktsiad on ajalooliselt olnud noteeritud börsi lisanimekirjas ja siiani ei ole me näinud vajadust põhinimekirja suunduda, seda enam, et vabalt kaubeldavad on ainult 25% ettevõtte aktsiatest," selgitas investornimekirjas püsimist Saku Õlletehase juhatuse esimehe kohusetäitja Janno Veskimäe.

PTA peab tulevikus sarnaselt teiste põhinimekirjas olevate ettevõtetega järgima küll karmimaid reegleid, kuid teisest küljest annab see investoritele veidi aimu firma heast käekäigust ja suurusest ning toob kaasa mitmeid hüvesid.

"I-nimekiri on mõeldud väiksematele ettevõtetele," ütles Vertmann. "Pehmema poole pealt ei saa alahinnata asjaolu, et põhinimekirja vastu tunnevad nii investorid kui ka ajakirjandus suuremat huvi, mis annab ka suuremad võimalused olla nähtavad ja enam kaubeldavad ettevõtted," lisas ta.

Me ei oska siin mingit vahet teha, vastavalt tingimustele oleme me nendes nimekirjades olnud. Kui meil tekkis võimalus taotleda kohta põhinimekirjas, siis me loomulikult sinna ka liikusime. Ma arvan, et olime investornimekirjas ettevõttena sama usaldusväärne, kui me praegu oleme.

Investornimekirjas on täna mitmed väga lugupeetud ettevõtted. Mis põhjustel nad seal on, ei oska ma kuidagi kommenteerida. Loogiline on see, et kui turukapitalisatsiooni määr on ületatud, mis võimaldab investornimekirjast liikuda põhinimekirja, siis minu arvates tuleks seda teha.

Need vähesed investornimekirja firmad, mille turukapitalisatsioon praegu võimaldaks pääseda põhinimekirja, on lihtsalt nii suure strateegilise omaniku kontrolli all, et see võib olla ainus seletus, miks nad täna seal nimekirjas on.

Investornimekirjas olemine on nagu bakalaureuseõpe ja kui magistriks tahad saada, siis saad seda põhinimekirjas.

Põhinimekirja ettevõtteid võetakse tõsisemalt, eriti just välisinvestorite poolt. Kui 1997 börsile läksime, siis meie ei täitnud vajalikke tingimusi kohe põhinimekirja saamiseks.

Investornimekirjas on väärikad firmad, aga mingil põhjusel ei ole nad soovinud ennast põhinimekirja viia. Põhinimekiri lisakohustusi otseselt kaasa ei too, oled lihtsalt iga päev tule all.

Fakt on see, et Lääne võtmes on meid tugevamalt hinnatud, sest põhinimekirjas olemine lisab usaldusväärsust. Välisinvestorid pööravad rohkem tähelepanu põhinimekirjale ning see on mingil moel määranud ka meie omanikeringi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:14
    Otsi:

    Ava täpsem otsing