Saksofonist Raul Sööt mängib BonBonis Coltrane'i

Mari Hiiemäe 15. september 2006, 00:00

Saksofonist Raul Söödi kvinteti esituses saab 20. septembril klubis BonBon kuulata ühe legendaarsema jazz'ilegendi John Coltrane'i loomingut.

Coltrane oli esimene tõeliselt autoriteetne vanema põlve muusik, kes läks üle freejazz-stiilile. 23. septembril oleks suurmeister saanud 80aastaseks.

Raul Söödile, nii nagu paljudele muusikutele üle maailma on Coltrane'i loomestiil olnud inspiratsiooni- ja ideeallikaks ning eeskujuks. Kontsert kannab nimetust "Legendid - John Coltrane 80" ning seal esitatavatest lugudest moodustab Coltrane'i looming umbes poole.

Lisaks Söödile kuuluvad kvinteti koosseisu Krzystof Jasik, Jarkko Hakala, Ville Herrala ning Andrea Marcelli. Tegemist on rahvusvahelise seltskonnaga, kellest enamikuga tutvus Sööt õpingute päevil Kopenhaagenis. Ville Herralaga kohtuti Tallinnas Riho Sibula kava esmaettekandel EDBBga, mille jaoks Sööt oli kirjutanud osa arranžeeringutest. Ansambel on koos mänginud mõned korrad, ehkki mitte täpselt sellisel kujul.

"Tegemist on vormilise muusikaga, improvisatsioon ja eksperimenteerimine leiavad aset selle vormi raamides," valgustab Sööt kontserdi muusikavalikut. "Valitud Coltrane'i palad on pärit tonaalsest perioodist, kus ta eksperimenteeris harmooniaga." Esitatakse lugusid nagu "Countdown", "26-2", "Lazybird", kõlab ka paar ilusat Coltrane'i ballaadi. Lisaks mängitakse Raul Söödi orignaalloomingut.

Coltrane tõi improvisatsioonilisse helikeelde omal ajal täiesti uue kõlapildi, mida on kopeeritud, järgitud ja millest järgmised põlvkonnad on mõjutusi saanud üle poole sajandi. Sööt usub, et Coltrane'i fenomeni eelduseks olid suurmeistri pühendumus ning keskendumisvõime - komponendid, mis panevad aluse energiale, mis kestab läbi aastakümnete. "Coltrane'i saksofonitoon on puhas kõigest liigsest, aga kindlasti mitte rafineeritud," arvab Sööt.

Söödi Coltrane'i-kontsert on summa traditsioonidest, muusikute omapoolsest panusest, nende kujutlusvõimest ning uudishimust, oma osa sellest on ürgsel energial, mis on meis kõigis, ning keskkonnal, kus elame.

Ansambli nägu ning kõlapilt kujuneb kõikide grupis osalevate muusikute endaga kaasa toodud maailmadest. "Nende antud juhul viie erineva maailma kokkusulamine moodustab muusika, mida inimesed 20. septembril BonBon Jazz Lounge'is kuulevad," ütleb Sööt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing