Kahe maamehe viisakas debatt

Airi Ilisson 22. september 2006, 00:00

Kaks kandidaati istuvad Maalehe peatoimetaja Peeter Ernitsa vahel lava peal. Saalis kuulab neid 97 omavalitsustegelast. Enamik on vallavanemad, homseid volikogu liikmetest valijamehi on käputäis.

Rüütli jutt voolab ladusalt. Tema kasuks räägivad viimaste aastate ohtrad maakondlikud presidendivisiidid. Rüütel on väga hästi kursis omavalitsustes toimuvaga. Ilves rõhutab, et elab maal, ja toob korduvalt näiteks Abja valda. "Meil on siin kaks maameest," tõdeb Ernits.

Rüütel ütleb ekslikult, et riigi poolt seatud omavalitsuste kohustuste katmata jääk on 2 miljonit krooni. Tegelik summa on 2 miljardit krooni.

Kose vallavolikogu esimees Uno Silberg hindab pärast, et Ilves ei tunne maaelu probleeme ja astus rohkelt "ämbrisse". "Vähemalt 6-7 ämbrit, nendest 3-4 olid tõsisemad," räägib ta. Rüütel astus 1,5 korda ämbrisse.

Naabrist Ilvese-meelne valijamees Kose vallast, valimisliidu Ühiselt liige Margus Proos leiab, et Ilves rääkis hästi ausalt. "Eesti vajab presidenti, kes orienteerub Euroopa asjades," põhjendab ta. Valimiskogu paarikümnepealise "soo" hulka kuuluv Proos pole seni suurt meelitamist täheldanud.

Muidu resigneerunult laval küsimustele vastav Ilves elavneb, kui temalt hakatakse pärima lubadusi. "President ei saa riigieelarvet tagasi saata. Põhiseaduses ette antud raamid ei anna presidendile täidesaatvat võimu. Ma ei saa teid petta ja öelda, et mina tõstan pensioni või annan rohkem raha," ägestub ta. Vaidluseks debatil suurt ei lähe. Rüütel ütleb, et on sama meelt.

Korraldajad usuvad, et valijamehed on oma otsuse ammu teinud ning see üritus neid ei mõjuta. "Jälgisime, kuidas eelmistel valimistel hääletas suurem osa oma südametunnistuse järgi," räägib Eesti Maaomavalitsuste Liidu esimees Kurmet Müürsepp. Eelmisel korral lubas Rüütel hakata korraldama kohalike omavalitsuste ümarlauda. Sellest ajast saavad inimesed kokku kord kvartalis ja räägivad. Seekord lubab Rüütel, et ümarlaud jätkub.

Debatti on jälgima tuldud nii piiri äärest Meremäelt kui ka Saaremaalt. Rahvaliitlasest Orissaare vallavanem Raimu Aardam ütleb, et Eesti suurimalt saarelt saab Rüütel homme kümme ja Ilves seitse häält. "See on küll suur kaabakas, kes paneb käe alla ja pärast valib teisiti," on ta tulemustes kindel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing